Karhun kaataminen puolivälierissä tarkoitti KTP:lle jo neljättä välieräpaikkaa viiteen viimeiseen kauteen. Välierävastustaja on kovin mahdollinen, sillä vastaan asettuu runkosarjan voittanut Tampereen Pyrintö.

KTP tietää tarkkaan Pyrinnön vahvuudet. Damon Williams (runkosarjassa 16,1/8,4/3,3s) – Antero Lehto (16,3/3,7s) ovat tälläkin kertaa ne tutut ratkaisijat, jotka KTP:n on saatava kuriin. Williams on tällä kaudella jättänyt syöttämisen toissijaiseksi ja keskittynyt ennen kaikkea ratkaisemaan. KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen on luonnollisesti miettinyt päänsä puhki miten Damon pysäytetään.

– Totta kai olen käynyt läpi yksittäisiä tilanteita mistä Damon hakee ratkaisuja. Pyrinnöllä on kuitenkin paljon muitakin ratkaisijoita, joten liikaa ei pidä yksittäiseen pelaajaan kiinnittää huomiota. Todennäköisesti (Jukka) Matinen aloittaa Williamsin kanssa, mutta päällystakkeina tullaan näkemään myös (Timo) Heinonen ja (Chris) Owens, Toiviainen toteaa KTP:n sivuilla.

Tällä kaudella Lehto on ollut kuitenkin Williamsiakin kovempi ratkaisija ja ennen kaikkea KTP:ta takamies on päässyt kurittamaan toden teolla. Miten Lehto pysäytetään?

(Ryan) Ayers puolustaa lähtökohtaisesti Lehtoa, mutta onhan siihen myös Curry, (Aleksi) Akpaso ja (Joonas) Lehtoranta. Jontulla ainakin jalat riittää. Lehdon kanssa pitää olla hereillä ja hän pyrkii monesti suoraan korille laidan kautta. Toinen asia on hand-offit, varsinkin Williamsin kanssa.

Pyrinnön päävalmentajaksi palanneen Pieti Poikolan kerrotaan löytäneen lääke Sharaud Curryn palloskriinipelin pysäyttämiseksi.

– Kaikki tietää, että me pelaamme paljon palloskriinejä ja niin tulemme tekemään Pyrintöäkin vastaan. Se ei silti tarkoita, että sitä tehtäisiin läheskään jokaisessa hyökkäyksessä. En usko heidän juoksuttavan Antti Nikkilää, vaan uskon sieltä tulevan apupuolustusta esimerkiksi Williamsin muodossa. Se taas avaa heittopaikkoja meidän isoille pelaajille. Muiden kuin Nikkilän miehen skriinatessa, uskon heidän tuplaavan. Uskon heidän yrittävän pakottaa Curry ottamaan hyppyheittoja vaparin nurkasta. Meidän palloskriinejä on puolustettu tällä kaudella varmasti kaikilla mahdollisilla tavoilla, joten mikään ei pitäisi tulla yllätyksenä.

Damonin ja ”Andyn” lisäksi Pyrinnön kovan aloitusviisikon täydentävät kivitalon kokoinen Antti Nikkilä (7,1/5,9), kulmikkaan oloinen, mutta armotta ratkaiseva BJ Raymond (17,3/5,7), sekä Raymondin tavoin murhaavasti kaaren takaa pommittava Kelvin Lewis (14,3), joka on toistaiseksi Pyrinnön paras pistemies pudotuspeleissä (16,0).

Pyrintö pelasi puolivälieräsarjan, ehkä hieman mestaruusvuosistaan poiketen, yhdeksän miehen rotaatiolla. Vaihtomiehet Alex Vaenerberg, Petri Heinonen, Topias Palmi ja Ville Pekkola saivat kukin vastuuta vartin verran. Pelien koventuessa on kuitenkin odotettavissa rotaation tiivistäminen.

Toiviaisen mukaan kaikkien pelikunto ei ole paras mahdollinen, mutta sitä on turha alkaa surkuttelemaan.

– Amerikkalaisosastossa on vammaa. Katsotaan nyt. Randall Hanke on valmiina, mikäli siihen joudutaan.

KTP:n aloitusviisikko pysyi koko puolivälieräsarjan samana, kivikovan viisikon (Curry-Ayers-Heinonen-Matinen-Owens) jokaisen jäsenen yltäessä kaksinumeroiseen pistekeskiarvoon. Rotaatiopelaajista Samuli Vanttajalle ja Joonas Lehtorannalle on tarjottu eniten vastuuta, ja molemmat olivatkin tärkeässä roolissa sarjan katkaisseessa Kauhajoki-voitossa. Aleksi Akpasolle on luvassa kärpäspaperin rooli vikkelän Lehdon kimpussa. Junioriosaston Miki Kuusisto ja Otto Kilpeläinen toimivat jälleen täsmäaseina Toiviaisen arsenaalissa.

Chris Owens on ollut pudotuspeleissä (16,0) KTP:n onnistuja runkosarjaan peilaten. Maestro Sharaud Curry taas on takerrellut etenkin kaukoheittonsa kanssa (11,5p, 3p 19,0%). Toiviainen kuitenkin muistuttaa, ettei sota ole yhdestä miehestä kiinni.

– Curry on tietenkin todella tärkeä pelaaja. Olemme kuitenkin osoittaneet pystyvämme pelaamaan hyvin ilman häntäkin. Viimeisessä Kauhajoki-ottelussa hänen viides virhe kääntyi meidän voitoksi, kun Lehtoranta nousi penkiltä ratkaisijaksi.

Toiviainen tietää keinot Katajan kaatamiseksi.

– Avainasemassa on pallonliike sekä heittovalinnat. Pieti varmasti antaa meille tiettyjä heittoja ja ne pitää käyttää hyvin. Ja jos ei osu niin palataan kovaa puolustukseen. Ensimmäinen ottelu on tietysti se paras paikka hakea se tarvittava vierasvoitto. Joukkue vaikuttaa pirteältä ja Kauhajoen matkat ei tunnu enää painavan, Toiviainen päättää.