Gerald Leelle tarjous josta ei voinut kieltäytyä: ”Olisi ollut kyseenalaista jättää tarjous vastaanottamatta”
Kuva: Juha Tamminen
Gerald Lee junior jatkaa ensi kaudella myös CSU Asesoft Ploiestin riveissä. ”Junnun” mukaan päätös jatkosopimuksesta oli suhteellisen helppo, sillä tarjous oli hyvä ja kovat Eurocupin ottelut houkuttelevat.
Seura ilmoitti jo varhain halukkuudestaan jatkaa Susijengi-sentterin sopimusta, ja harkinnan jälkeen Lee vastasi myöntävästi seuran tarjoukseen.
– Ploiesti tarjosi niin hyvää sopimusta, että Romaniasta saamieni positiivisten kokemusten jälkeen olisi ollut kyseenalaista jättää tarjous vastaanottamatta, Lee kertoo Koripalloliiton tiedotteessa.
Leen ja CSU Asesoft Ploiestin välinen sopimus kattaa pelikauden 2014/15, mutta sopimus sisältää buyout-option, joka päättyy MM-kisojen jälkeisinä viikkoina ja tulee uudelleen voimaan Eurocup-pelien päätyttyä.
– Mahdollisuus jatkaa kehittymistä Eurocupissa oli ilman muuta suuri syy jatkolleni Ploiestissa. Viime kauden europelit kehittivät todella paljon ja nyt olisi tavoitteena edetä alkulohkosta jatkoon, pohtii Lee.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt kävi suomalaisittain loistava tuuri – tankkaus palkittiin
- Suomalaisvalmentaja voitti Mestareiden liigan
- Lakersia vietiin taas kuin mätää kukkoa
- Korisliigassa historiallinen pistemäärä
- Fenerbahçe Final Fouriin – Mikael Jantunen teki historiaa
- NBA:n supertähti paukutti hurjat lukemat
- NBA:ssa kuohuu jälleen – Thunderin saama tuomarilinja herättää valtavasti keskustelua
- YLE: Koiviston Kipinä hakee korisliigapaikkaa
- Ei ole jakoa Los Angeles Lakersilla
- Luka Doncic avautui loukkaantumisestaan
- IS: Tältä näyttää Miikka Muurisen palkka ensi kaudella
- YLE: Koiviston Kipinä hakee korisliigapaikkaa
- Fenerbahçe Final Fouriin – Mikael Jantunen teki historiaa
- Näin NBA pyrkii estämään joukkueiden tahallisen häviämisen
- Luka Doncic avautui loukkaantumisestaan
- NBA:ssa kuohuu jälleen – Thunderin saama tuomarilinja herättää valtavasti keskustelua
- Kataja otti jälleen finaalivoiton
- Jatkopaikka vielä auki – näin onnistui Mikael Jantunen
- NBA:ssa historiallinen tappio
- Victor Wembanyaman historiallinen ilta pilattu