Italialaistarjous liian houkutteleva Pyrinnön tähdelle: ”Sitä hän ei vain voinut jättää käyttämättä”

Kauden 2013/14 päätteeksi Pyrinnön paidassa Suomen mestaruutta juhlinut BJ Raymond jatkaa uraansa Italiassa Angelico Biellan riveissä.
Italian toiseksi korkeimmalla sarjatasolla (A2 Gold) pelaava Biella pelaa tulevalla kaudella Eurochallengea samassa lohkossa kuin KTP Basket.
Kelvin Lewis puolestaan siirtyi jo aiemmin kesällä Romaniaan BC Timisoaran riveihin.
– Olen todella iloinen BJ:n sopimuksesta. Haluamme auttaa pelaajia eteenpäin uralla ja tämä on todellakin BJ:lle askel oikeaan suuntaan. Se antaa hyvän kuvan seurastamme ajatellen tulevia pelaajarekrytointeja.
– Myös se on mukava asia, että BJ harkitsi vakavasti paluuta takaisin Pyrintöön puhtaasti urheilullisin perustein. Hän hylkäsi lukuisia rahakkaampia tarjouksia mm. Ranskasta, Suomesta ja Keski-Euroopasta ja olimme jo pari viikkoa sitten sopineet käytännön asioista jatkon suhteen.
– Tämä tarjous oli kuitenkin taloudellisesti ja urheilullisesti sellainen, että sitä hän ei vain voinut jättää käyttämättä. Ennen sopimuksen allekirjoitusta kävimme pitkän ja hieman tunteikkaankin puhelinkeskustelun. En voinut kuin todeta hänen tekevän oikean päätöksen ja toivottaa onnea urallaan, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola paljastaa Pyrinnön sivuilla.
Pyrinnöllä on kaudesta 2014/15 pelaajasopimukset Antero Lehdon, Petri Heinosen, Topias Palmin, Alex Vaenerbergin, Ville Pekkolan, Osku Heinosen sekä Mikael Sandbergin kanssa. Joukkuetta valmentaa Pieti Poikola apunaan Lasse Rantala ja Artem Khvorost.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Tampereella korishuuma ällistyttää – Alexander Stubb kävi kiittelemässä
- Susijengin veto ei riittänyt Stubbin edessä – ”Ei ollut paras heittopäivä”
- Israel yllättää EM-koripallossa
- Katso: Törkeä temppu EM-kisoissa – koko vastustajajoukkue hermostui
- Susijengille ei pelkkä jatkopaikka riitä
- Susijengi kellisti Montenegron – matkaa jatkopeleihin
- Lauri Markkanen jahtaa 68 vuotta vanhaa ennätystä
- Susijengi pieksi Englannin – Lauri Markkaselta hurja näytös
- EM-koriksessa useampi yllätys
- Susijengi huolestutti vaikeuksillaan – näin pelaaja kommentoi
- Katso: Törkeä temppu EM-kisoissa – koko vastustajajoukkue hermostui
- EM-koriksessa useampi yllätys
- Susijengille ei pelkkä jatkopaikka riitä
- Susijengi huolestutti vaikeuksillaan – näin pelaaja kommentoi
- Lauri Markkanen jahtaa 68 vuotta vanhaa ennätystä
- Israel yllättää EM-koripallossa
- Ruotsi piinasi Susijengiä – Lauri Markkanen myönsi vaikeudet
- Tampereella rajuja murskajaisia EM-koriksessa
- Susijengi kellisti Montenegron – matkaa jatkopeleihin
- Susijengi pieksi Englannin – Lauri Markkaselta hurja näytös