Susijengillä urheilullinen haaste edessä: ”Belgia on pelannut todella hyvin tänä kesänä”
Kuva: Juha Tamminen
Edellisissä valmistavissa maaotteluissa kaksi EM-finalistia kohdannut Susijengi matkusti torstaina Belgiaan kohtaamaan isäntämaan tuplamaaottelussa perjantaina Brainessa ja lauantaina Pepinsterissä.
Belgia on noussut Susijengin tavoin Euroopan huipulle lähivuosina, mistä osoituksena belgialaiset nappasivat vuoden 2013 EM-kisoissa jaetun yhdeksännen sijan Suomen kanssa.
Suomen maajoukkue on pelannut tähän mennessä kaksi valmistavaa maaottelua, joissa Susijengi pääsi ensimmäisenä yllättämään sensaatiomaisesti hallitsevan Euroopan mestari Ranskan Tampereella 76-67. Viime viikonloppuna taas Suomi joutui toteamaan 71-78-vierastappion myös Liettuan, eli toisen vuoden 2013 EM-finalistin, paremmakseen.
– Liettuaa vastaan meillä oli ongelmia tuoda tarvittava energiataso peliin heti alkuminuuteista lähtien. Belgiaa vastaan tavoitteena on pistää tämä ongelma kuntoon. Totta kai tässä on aina mukana matkustamisaspekti, mutta siitä huolimatta meidän pitää olla valmiimpia pelaamaan, Susijengin apuvalmentaja Jukka Toijala kommentoi Koripalloliiton tiedotteessa.
Belgia on pelannut tähän mennessä kolme valmistavaa maaottelua erinomaisin tuloksin. Belgia voitti Hollannin 65-49, yllätti Kreikan 64-59, mutta kolmannessa ottelussa voittoputki katkesi Espanjaa vastaan niukasti 67-64.
– Belgia on pelannut todella hyvin tänä kesänä. Heillä on samantyylinen koostumus joukkueessaan kuin meillä. Takakentällä Sam Van Rossom ja Jonathan Tabu luovat peliä taidokkaasti ja heidän isot pelaajat ovat liikkuvia ja he heittävät hyvin.
Isoista pelaajista Belgian vaarallisimmat ovat Maxime de Zeeuw, Axel Hervelle ja Pierre-Antoine Gillet.
– Joukkueena he pelaavat korkealla intensiteetillä puolustuksessa ja tappelevat skriineistä lävitse. Belgia on myös urheilullinen joukkue, vaikka ei ehkä ihan yhtä urheilullinen kuin esimerkiksi Ranska. Jostain syystä he ovat jääneet vähälle huomiolle, vaikka viime EM-kisoissa he olivat kympin sakissa.
Belgia-maaotteluiden jälkeen Suomi osallistuu vielä huipputurnaukseen Sloveniassa (21.-23.8.) ja isännöi EM-kenraalissa Ukrainaa 28.8. Helsingissä ennen EM-lopputurnauksen alkua. EM-kisat alkavat 5.9.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tätä asiaa Lauri Markkanen ihmetteli Susijengin ottelussa – ”Vähän turhauduin”
- Loppuunmyyty Veikkaus Areena sai mitä halusi – Lauri Markkanen: ”En vaihtaisi mihinkään”
- LeBron Jamesin agentti paljasti supertähden suunnitelmat
- Susijengi kaatoi Unkarin – näin suoriutuivat suomalaistähdet
- Nyt on nopeaa toimintaa – kaksi Korisliigan joukkuetta jo valmiina kauteen
- Näkökulma: Los Angeles Lakersin seurajohto epäonnistui – LeBron James antoi kaikkensa
- Tuomas Iisalon avainpelaaja kaupattiin – huippulupaukselle tehdään tilaa
- Nyt jysähti! Kesän suurin yllätyssiirto vie supertähden muualle
- Tuore NBA-mestari vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Siirtoikkuna aukesi – Los Angeles Lakers laittoi rahat haisemaan
- Tällä kokoonpanolla Susijengi lähtee MM-karsintaan
- Nyt jysähti! Kesän suurin yllätyssiirto vie supertähden muualle
- Utah Jazz teki merkittävän muutoksen – avainpelaaja kaupattiin
- LeBron James lähdössä Lakersista? Tässä kolme todennäköisintä vaihtoehtoa
- Siirtoikkuna aukesi – Los Angeles Lakers laittoi rahat haisemaan
- Historiallinen superkolmikko länsirannikolle? Näin sisäpiirin toimittaja paljasti
- LeBron James jatkaa uraansa – Lakersin aikakausi tulee päätökseen
- Tuore NBA-mestari vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- NBA-tähti on skandaalin kourissa
- Jättisiirto: Supertähden kotiinpaluu tuo itäiseen konferenssiin viihdettä