Karhu vahvistuu USA:n yliopistomestarilla – ”Rutkasti vahvistusta takakentälle”
Kuva: Getty Images
Karhu on solminut yksivuotisen sopimuksen takamies Kevin Waren kanssa.
188-senttinen ja 78-kiloinen Ware muistetaan koripallofanien keskuudessa vuoden 2013 pahasta loukkaantumisesta. Silloin NCAA:n lopputurnauksessa Louisvillen riveissä pelannut Ware loukkasi itsensä pahasti ja oli sivussa pitkään. Louisville eteni vuoden 2013 Final Four tapahtumaan ja voitti lopulta Michiganin 82–76. Useat voittajajoukkueen pelaajista omistivat voiton kovia kokeneelle takamiehille.
Kaudella 2012–2013, ennen loukkaantumistaan, Ware oli kasvattanut rooliaan kivikovassa yliopistojoukkueessa. Pisteitä syntyi 4,5 ottelua kohden ja peliaikaakin tuli 16,6 minuuttia peleissä. Loukkaantumisen jälkeen kaudella 2013–2014 Kevin palasi kentälle loppukaudesta ja sai muutaman minuutin peliaikaakin.
Kaudelle 2014–2015 Ware siirtyi Georgia Staten yliopistoon. Ensimmäisenä vuonna siellä tilastoriviksi muodostui 7,6 pistettä/3,1 levyriä/2,4 syöttöä. Toisella kaudella hänen roolinsa kasvoi edelleen ja peräti 35 minuutin peliajalla tilastot olivat 11,6/3,7/3,1.
– Waren sopimuksen myötä saamme rutkasti vahvistusta takakentälle. Räjähtävän fysiikkansa ansiosta hän pystyy toteuttamaan koko kentän peli-ideologiaamme erinomaisesti. Ware pelasi paljon pointtina viimeisenä kahtena yliopistovuotenaan, joten Bojanin tilanne on edelliskautta helpompi, kun tuuraajia hänen pelipaikallensa löytyy nyt kaksin kappalein, Karhun apuvalmentaja Jussi Laakso toteaa Karhun sivuilla.
– Ware oli mukana NCAA:n voittaneessa Louisvillen joukkueessa, mutta hänen pelinsä päättyivät hirveään loukkaantumiseen. Vaikka Kevin on ammattilaisena rookie, niin näiden tapahtumien johdosta kyseessä on kypsästi ajatteleva pelaaja. Viimeiset kaksi vuotta Ware on pelannut täysin terveenä, eikä loukkaantumisesta ole jäljellä kuin ikävä muisto, Laakso kertoo.
Karhulla on nyt valmiina kaksi jenkkisopimusta, sekä sopimukset Juho Lehtorannan, Joonas Lehtorannan, Samuli Vanttajan ja tietysti kapteeni Bojan Sarcevicin kanssa. Lisäksi mukana ringissä on Karhun omia kasvatteja. Karhu aloittaa yhteisharjoitukset ensi Korisliigakautta varten elokuun puolivälissä ja jenkit liittyvät vahvuuteen elokuun lopussa tai syyskuun alussa.
Karhu etsii koko ajan lisää vahvistuksia ja niistä tiedotetaan, kun sopimukset ovat valmiina.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Awak Kuier jatkaa vahvassa iskussa
- Tuomas Iisalo sai NBA-joukkueensa skarppaamaan
- Lauri Markkasella kulkee lupaavasti
- NBA:n arvokkain heitti hurjan lukeman
- NBA on melkoisen skandaalin kourissa
- Lauri Markkanen aloitti NBA:ssa räväkästi
- NBA:n paras pelaaja veti lopulta pidemmän korren
- Miikka Muurinen sai vastuuta – pisteet vähissä
- NBA-koripallo sai Suomessa uuden kodin
- Kevin Durant teki sopimuksen – häviää Lauri Markkaselle
- NBA on melkoisen skandaalin kourissa
- Lauri Markkanen aloitti NBA:ssa räväkästi
- NBA:n arvokkain heitti hurjan lukeman
- Miikka Muurinen sai vastuuta – pisteet vähissä
- NBA:n paras pelaaja veti lopulta pidemmän korren
- Lauri Markkasella kulkee lupaavasti
- Tuomas Iisalo sai NBA-joukkueensa skarppaamaan
- Awak Kuier jatkaa vahvassa iskussa