Naisten Korisliigan kuukauden pelaaja: ”Pyrimme finaaleihin jokaisissa harjoituksissa”
Alkukauden ilmiömäisessä pelivireessä loistanut Peli-Karhujen Akilah Sims valittiin naisten Korisliigan lokakuun pelaajaksi. Toista kauttaan PeKan paidassa pelaava laituri pitää sarjan tasoa korkealaatuisena.
Naisten Korisliigan pistekärkeä 24.5 pisteen keskiarvolla dominoiva Peli-Karhujen Akilah Sims (178/23) on pelannut alkukauden ottelut isolla liekillä. Myös viime kaudella PeKan paidassa pelannut laituri palasi naisten Korisliiga-parketeille erinomaisessa vireessä tulostaen avausottelussa Hyvinkään Pontevaa vastaan järkälemäiset 35 pistettä ja 14 levypalloa. Hän korjasi kauden parastaan ottelussa Forssan Alkua vastaan iskien tauluun 40 pistettä ja 11 levypalloa. Kauden kolmas tupla-tupla (13/19) syntyi Peli-Karhujen kaatuessa toistaiseksi voittamattomana pysyneelle Tapiolan Hongalle.
– Minulla ei ole varsinaista salaisuutta. Yritän pelata joka pelissä niin kovaa, kuin pystyn, Sims kertoo seuran sivuilla.
Peli-Karhut voitti Lappeenrannan Catzin kotihallissaan lokakuun lopussa. Sims urakoi ottelussa 24 pistettä. Laituri pitää sarjan tasoa todella kovana. Kärkijoukkueet ovat vakuuttaneet pelaajan alkukaudesta.
– Peli on todella nopeaa ja laatu korkealla. Hongalla ja HyPo:lla on todella hyvät joukkueet ja Catzilla on yksi parhaimmista hyökkäyksistä mitä olen nähnyt. He käyttävät vahvuuksiaan hyvin, mikä tekee joukkueista todella vaikeita voittaa.
Sims näkee jokaisen ottelun sarjassa uutena haasteena, eikä lähde yhteenkään otteluun henkseleitä paukutellen.
– Pidän paljon kilpailusta joukkueiden välillä. Haluan pelata kovaa riippumatta kuka on vastassa.
Simsin mielestä hyvä lähestymiskulma jokaiseen kauteen on pelaaminen runkosarjan ja pudotuspelien jälkeen finaaleissa.
– Se on aina hyvä tavoite. Pyrimme finaaleihin jokaisissa harjoituksissa. Kun uskot siihen tarpeeksi, se tapahtuu.
23-vuotias Sims kuvailee Peli-Karhuja nuoreksi joukkueeksi, joka on täynnä ratkaisijoita. Hän uskoo, että tiukoissa peleissä pallon voi jakaa loppusekunneilla lähes kelle tahansa.
– Meillä on paljon aseita joukkueessa. Paljon pelaajia, jotka pelaavat oman roolinsa todella hyvin. Rakastan tätä joukkuetta ja täällä pelaamista.
Pelin aikana pallo jaetaan usein kuumakätiselle heittäjälle, joka on ollut alkukaudesta monesti Simsin rooli.
– Jos mikään ei ole rikki, niin sitä ei tarvitse korjata. En ajattele pallon saamista liikaa. Saan pallon jos saan ja teen kaikkeni, että voitamme.
Vaikka joukkueen voittotilasto on vahvasti plussalla, laituri huomaa tekemistä vielä joukkueen puolustuksessa.
– Yritämme panostaa puolustukseen. Harjoituksissa pelataan puolustusta todella kovaa, koska se on tärkeää. Hyökkäys tulee ja menee, mutta puolustuksessa on kyse ennen kaikkea yrityksestä.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Awak Kuier hurjassa vireessä – Dallas Wings kolmen ottelun voittoputkessa
- Warriors täydensi joukkueensa – yksi uusi nimi on erityisen mielenkiintoinen
- Jonas Valanciunas avautui kriisistä: ”Tämä on skandaali”
- Haastattelu: Miro Little kertoi, mitä Ruotsin kaataminen vaatii
- Osku Heinonen päättää upean uransa – Pyrinnön seuraikoni ripustaa tossut naulaan
- NBA-tähti Shaedon Sharpe pitkälle sairaslomalle
- Susijengi hyökkää Ruotsin kimppuun – tv-lähetykset, joukkue ja lohkotilanne
- Saksan maajoukkuetähti Daniel Theis kritisoi Tony Parkeria voimakkaasti
- Susijengin kokoonpano MM-karsintapeleihin Ruotsia ja Viroa vastaan valittu
- LeBron Jamesin jahkailu esti eurooppalaisen NBA-unelman
- Susijengin kokoonpano MM-karsintapeleihin Ruotsia ja Viroa vastaan valittu
- Susijengi hyökkää Ruotsin kimppuun – tv-lähetykset, joukkue ja lohkotilanne
- Lapuan Korikobrat ei ole julkaissut yhtään sopimusta – seura kommentoi SuomiKorikselle
- Upean Susijengi-debyytin pelannut Okku Federiko: ”Tämä ottelussa yllätti”
- Täysi pimento! Susijengin faneille tyly ilmoitus
- LeBron Jamesin jahkailu esti eurooppalaisen NBA-unelman
- Kovan tason vahvistus ei saapunut Suomeen – Kipinä hankki tilalle donkkikoneen
- Nikola Jokicilta huima arvio: ”Hänestä voi ehdottomasti tulla paras ikinä”
- James Harden palaa Clevelandiin jättisopimuksella – tilanteessa on riskinsä
- Susijengi kaatoi Islannin harjoitusottelussa – Edon Maxhuni oli ilmiliekeissä