Korisliigan hopeamitalisti Salon Vilpas on tehnyt ensimmäisen hankintansa ulkomaanosastolleen. Salolaisten takakenttää saapuu vahvistamaan 188-senttinen combo-takamies Henri Wade-Chatman, joka on pelannut kaksi viimeistä kautta Espanjassa Ciudad de Valladolidin riveissä. Päävalmentaja Joonas Iisalo nostaa edustusjoukkueen rinkiin myös seuran seuran oman kasvatin, 16-vuotiaan Leevi-Matias Taimelan.

25-vuotias Wade-Chatman pelasi yliopistouransa Pennsylvaniassa, NCAA2:n Edinboro Universityssä. Siellä takamies osoitti korintekokykynsä 20.3 pisteen keskiarvolla. Ensimmäinen ammattilaissopimus vei Pittsburghin miehen Espanjan kolmostasolle (LEB Silver), jossa hän nosti kauden päätteeksi Valladolidin sarjaporrasta ylöspäin. Iberian niemimaan pohjoisosassa sijaitsevassa Valladolidissa 43 ottelussa syntyivät tehot 15.5/3.0/2.6 syöttöä.

Viime kausi jatkui Valladolidin riveissä LEB Goldissa ja joukkue jäi niukasti ulos kevään pudotuspeleistä. Wade-Chatman oli liigan seitsemänneksi paras korintekijä 14.3 pisteen keskiarvolla eikä miehen heittoprosentteihin jäänyt valittamista. Takamiehen vaparit osuivat 78.8%, kakkoset 48.3% ja kolmoset 44.4%.

– Wade-Chatman on kombotakamies, jonka parhaat ominaisuudet ovat skoraus siirtymässä, palloskriineissä sekä isolation-tilanteissa. Hän pystyy pelaamaan molempia takamiehen tontteja meidän suomalaisten takapelaajien kanssa samaan aikaan. Tämä antaa meille mahdollisuuden pitää kahta tai jopa kolmea pallonkäsittelijää kentällä samaan aikaan. Nykykoripallossa erilaiset ”hyökkäyspään edunluojat” ovat kullanarvoisia, arvioi Iisalo uutta tulokasta Vilppaan tiedotteessa.

Uutena viikinkinä nähdään myös seuran omista junioreista nostettu Leevi-Matias Taimela. Suomen 16-vuotiaiden maajoukkueryhmään kuuluva Taimela liittyy edustusjoukkueeseen kolmen vuoden sopimuksella. Nuorella lupauksella on ikää 16 vuotta ja strategiset mitat ovat 189 cm ja 73 kg.

– Hienoa saada Vilppaan oma kasvatti mukaan haistelemaan edustusjoukkueen tunnelmaa tulevalla kaudella. Leevi tulee osaksi harjoittelemaan meidän kanssa, osaksi A-poikien sekä PeU:n kanssa. Oikeanlaisella harjoittelulla sekä määrällä, ahkeruudella ja päättäväisyydellä Leevillä on mahdollisuus tulevaisuudessa olla Vilppaan edustusjoukkueen rotaatiopelaaja, Iisalo kannustaa.

Vilppaan sopimuspelaajat kaudelle 2018-2019: Teemu Rannikko, Juho Nenonen, Mikko Koivisto, Aatu Kivimäki, Miikka Luosmaa, Riku Laine, Henri Kantonen, Henri Wade-Chatman ja Leevi-Matias Taimela.