Naisten maajoukkueelle toinen voitto Virosta – ”Puolustimme todella laadukkaasti läpi ottelun”

Susiladies selätti keskiviikon varhaisessa harjoitusmaaottelussa Viron loppunumeroin 49-59 (20-31) Paidessa.
Ottelun sävelet olivat pitkälti samanlaiset kuin eilenkin. Susiladies pyöritti palloa mallikkaasti saaden luotua laadukkaita heittopaikkoja ja puolustusstoppien kautta juoksemaan kenttää. Myöhäisottelu vaati kuitenkin veronsa heittopelissä.
– Eilen oli myöhäinen ottelu, niin aamuottelussa olimme todella väsyneitä. Se selvästi vaikutti heittopeliin ensimmäisellä puoliajalla, Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen kertoi Koripalloliiton tiedotteessa.
– Hyvä uutinen oli kuitenkin se, että puolustimme todella laadukkaasti läpi ottelun. Ne asiat, joihin väsymys ei vaikuta, niin niissä olimme todella hyviä.
Suomi dominoi erityisesti irtopallopeliä, kun levypallot menivät Suomelle 63-37. Hyökkäyslevypalloja Susiladiesin kynsiin tarttui 22 kappaletta.
– Paljon tuli tilanteita, että saimme joukkueena pelattua hyvän heittopaikan, napataan hyökkäyslevypallo ja pyöritetään uudestaan. Emme missään vaiheessa löysänneet intensiteettiä, Salminen sanoi.
Suomelta kaksi pelaajaa väänsi tupla-tuplan, kun Taru Tuukkanen (10/13) ja Viro-otteluissa paluun loukkaantumisen jälkeen tehnyt Sofia Pelander (10/11/3 syöttöä) ylsivät kaksinumeroisille lukemille kahdessa tilastokategoriassa.
Kymmenen pistettä tai yli heittivät myös siskokset Linda-Lotta Lehtoranta (10/0) ja läpi ottelun vahvasti pelannut Roosa Lehtoranta (14/3). Levypalloja taas napsivat Helmi Tulonen (2/8) ja Anniina Äijänen (2/8).
Susiladiesin valmistavat maaottelut kesältä ovat tässä ja seuraavan kerran joukkue kerääntyy kokoon ennen marraskuun EM-karsintaikkunaa.
– Pelaajat lähtevät nyt työpaikoilleen Saksaan, Espanjaa ja Puolaa myöten. Seurakaudelle toivon onnea heille, Salminen kertoi.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- NBA:n mestaruus on yhden otteluvoiton päässä
- Korisliigassa tehtiin pelaajasopimuksia
- NBA:ssa hurja siirtohuhu
- Sasu Salin voitti Romanian mestaruuden
- NBA:n arvokkain pelaaja loisti tärkeillä hetkillä
- Useampi NBA-pelaaja saapuu Tampereelle
- Yllättäjä taas johtoon NBA-finaaleissa
- Sasu Salin loisti Romaniassa
- Synkkää – Lauri Markkanen on tilastoykkösenä
- Mikael Jantunen pelaa Ranskassa finaaleissa
- Useampi NBA-pelaaja saapuu Tampereelle
- NBA:ssa hurja siirtohuhu
- Korisliigassa tehtiin pelaajasopimuksia
- Sasu Salin voitti Romanian mestaruuden
- Sasu Salin loisti Romaniassa
- NBA:n arvokkain pelaaja loisti tärkeillä hetkillä
- Yllättäjä taas johtoon NBA-finaaleissa
- NBA:n mestaruus on yhden otteluvoiton päässä