Entinen maajoukkuepelaaja jakoi huikean tarinan Susijengin alkutaipaleelta: ”Kroatian jätkät vetivät röökit ennen peliä ja voittivat 40 pisteellä”
Suomen koripallomaajoukkue kohtaa tällä viikolla elintärkeissä otteluissa Ranskan ja Venäjän. Susijengi-buumi on vallannut suomalaisten sydämet, mutta aina ei tosiaankaan ole ollut näin.
Susijengillä on vielä mahdollisuudet päästä Kiinassa ensi syksynä pelattaviin MM-kisoihin, mutta se vaatii voittoja sekä apuja myös muilta mailta. Kisapaikka ei ole enää täysin omissa käsissä, mutta ei MM-unelma ole mitenkään mahdotonta.
Suomen maajoukkueeseen vuosina 2007-09 kuulunut entinen korisammattilainen Ville Mäkäläinen pitää upeana asiana sitä, että Susijengi on noussut niin tärkeäksi niin monelle suomalaiselle penkkiurheilijalle.
Mäkäläisen mukaan Susijengi-tarinan aikajanan alku sijoittuu 1990-luvun alkuun, vaikka Susijengi-nimi tulikin vasta paljon myöhemmin. Vuonna 1992 muuan Henrik Dettmann nousi maajoukkueen päävalmentajaksi. Dettmann johdatti Suomen vuoden 1995 EM-kisoihin. Silloin otettiin Mäkäläisen mukaan Suomen koripallomaajoukkueen ensimmäisiä askeleita kohti Susijengi-buumia, vaikka silloin menestystä ei vielä tullutkaan.
– Silloin vuoden 1995 joukkueessa pelasi nuori Hanno Möttölä. Hän on kuitenkin yksi isoimpia palasia Susijengi-ilmiössä, Mäkäläinen muistuttaa Unibetin Triplatupla -podcastissa.
Mäkäläiseltä löytyy myös yksi tarina ”verhojen takaa” kyseisestä EM-turnauksesta, jossa Suomi hävisi kaikki alkulohkon ottelunsa.
– Susijengin silloinen ja nykyinenkin fysiikkavalmentaja Jussi Hirvonen kertoi aikanaan hauskan tarinan. Taisi olla Kroatiaa vastaan ja Suomi veti kanapastat, lämmitteli hyvin peliä varten ja valmistautui otteluun niin kuin maailman huipulla kuuluukin.
– Sitten Jussi kertoi, että kyllä siinä sai ihmeissään katsoa, kun Kroatian jätkät tulivat kymmenen minuuttia ennen pelin alkua käytävälle röökit suunpielessä. He eivät ottaneet askeleen askelta ennen peliä ja voittivat silti pelin 40 pinnalla, Mäkäläinen kertoo nauraen.
Susijengi on 2010-luvulla ollut lähestulkoon vakiokävijä EM-kisoissa. Jopa vuoden 2014 MM-kisoihin Susijengi selviytyi villillä kortilla. Viikonloppu määrittää sen nappaako Susijengi suoran kisapaikan vuoden 2019 MM-kisoihin.
– Niistä vuosista (1995) on tultu paljon eteenpäin, Mäkäläinen korostaa.
Susijengi-brändi syntyi myöhemmin 2000-luvulla.
LUE MYÖS:
- Kataja Basket vahvisti rivejään eurokenttien konkari Jeremiah Baileyllä
- Kreikassa valtava sopupeliskandaali – koskettaa myös Euroliigaa
- NBA-tulokas hermostui Luka Donciciin – ”Menetin kaiken kunnioitukseni”
- NBA-kausi käyntiin suomalaisten osalta – Lauri Markkasella oli todella vaikeaa
- Anthony Edwards hurjana – vain Michael Jordan ja Wilt Chamberlain pystyivät samaan
- Sitten heitä oli yksi: KTP-Basket edelleen tappioitta – näin kävi muualla
- Käännettiinkö kellot vuoteen 2017? Paul George ilmiliekeissä NBA-kauden avausottelussa
- Victor Wembanyamalta nolo ennätys NBA-kauden avauksessa
- LeBron James ja kumppanit pilasivat New York Knicksin mestaruussormusjuhlat
- Mikael Jantunen: Joukkue, tilastot, ura ja uutiset
- Mikael Jantunen osoitti arvonsa – tilastokärki Real Madridin voitossa
- Kesällä kateissa ollut Tevaun Kokko palaa Korisliigaan – Tehree Horn Loimaa Bisonsiin
- Mikael Jantunen jatkoi hyviä otteitaan Real Madridissa – pisteitäkin kertyi
- Ei löydy pysäyttäjää tälle vahvistukselle – Mason Gillis loisti jälleen KTP:n voitossa
- Victor Wembanyamalta nolo ennätys NBA-kauden avauksessa
- Analyysi: Utah Jazz rakentaa uutta nousua – nähdäänkö Lauri Markkanen viimein pudotuspeleissä?
- Thunderin superlupaus ajautui sopimuskiistaan – espanjalaisseura uhkaa estää NBA-siirron
- Barcelonalle nöyryyttävä tappio – Olivier Nkamhouan rooli kutistunut lisää
- NBA-pomojen gallup povaa uutta dynastiaa
- Dwight Howardin ikoninen ura päättyi eksoottisessa korismaassa