16-vuotiaat pojat päättivät EM-lohkon voittoon – ”Otettiin hyvä kansainvälinen voitto”
16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa Suomi nappasi alkulohkonsa kolmannen sijan voittamalla Slovakian 70-55 (33-21). Suomen pelit jatkuvat torstaina sijoista 9-16.
Sudenpennut otti niskaotteen Slovakiasta jo ensimmäisen neljänneksen aikana ja kasvatti johtonsa päätösneljännekselle mennessä lähemmäksi kahtakymmentä. Sitkeä Slovakia valmisteli loppukiriä, mutta ei päässyt lopulta 12 pistettä lähemmäksi.
– Keskimäärin voittaminen on kivempaa kuin häviäminen. Parin päivän pettymysten jälkeen elettiin pitkää päivää yhdessä ja pohdittiin urheilun merkitystä. Päätettiin etsiä vielä erikseen pelaamisesta nauttimista ja sisukkuutta, Suomen päävalmentaja Ville Neva aloitti Koripalloliiton tiedotteessa.
– Muutama pelaaja nousi jo päivän treeneissä hienosti johtamaan sisullaan joukkoja ja se siirtyi peliin. Sen avulla päästiin kuskin paikalla ihan kelpo Slovakian joukkuetta vastaan ja otettiin hyvä kansainvälinen voitto.
Slovakiaa vastaan Suomen pistenikkareihin kuuluivat Joona Heinonen (10/2), Eino Pällijeff (11/2), Topias Mead (11/4) ja peräti kymmenen hyökkäyslevypalloa rohmunnut Mikael Parpala (11/16). Slovakian ykkönen oli Matus Hronsky (25/7).
Suomella on edessä välipäivä, kunnes sijoitusottelut alkavat torstaina.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Korisliigassa pamahtamassa jättiyllätys
- Olivier Nkamhoua menossa Barcelonaan
- Koripallon megalupaus Miikka Muurinen: paluu tositoimiin!
- Kehnoa suomalaismenoa NBA:ssa
- Nikola Jokic täräytti hurjat lukemat
- Mikael Jantusen joukkueelle niukka tappio – näin suomalainen esiintyi
- Järisyttävä alku Korisliigan pudotuspeleissä
- Awak Kuierin voittokululle jatkoa
- NBA:ssa hurja voittoputki
- NCAA:ssa jälleen yllätyksiä – Kansasille traaginen tappio
- Koripallon megalupaus Miikka Muurinen: paluu tositoimiin!
- Tuomas Iisalolla todella synkkä tilasto
- Olivier Nkamhoua menossa Barcelonaan
- Suomalaisjoukkueet ulkona March Madnessista
- NBA-mestari ei tapaa Donald Trumpia
- Järisyttävä alku Korisliigan pudotuspeleissä
- Mikael Jantusen joukkueelle niukka tappio – näin suomalainen esiintyi
- NCAA:ssa jälleen yllätyksiä – Kansasille traaginen tappio
- Nikola Jokic täräytti hurjat lukemat
- Kehnoa suomalaismenoa NBA:ssa