KTP hankki neljännen ulkomaalaispelaajan – joukkueen kokoonpano kasassa

KTP-Basketin Korisliiga-joukkueessa on nyt pelimiehiä täysi tusina, eikä enempää tule. Viimeisenä nimensä kirjoihin laittoi amerikkalainen sentteri-laitahyökkääjä Urald King (31 vuotta/198 senttiä). Hän täydentää neljäntenä pelaajana kotkalaisten ulkomaalaiskiintiön.
King on pelannut ammattilaisena pääasiassa Islannissa ja voittanut siellä kohtalaisen hyvillä tehoilla muun muassa maan mestaruuden ja cupin Stjarnan-seurassa 2020.
KTP:n ulkomaalaishankinnoissa ensi kautta varten on ollut yksi yhteinen nimittäjä. Seura- ja valmennusjohto on tarttunut kokemukseen. King on 31-vuotias, ja niin on laitahyökkääjä Flenard Whitfieldkin. Koko porukan vanhin on 33-vuotias takamies Richard Williams.
Laituri Roydell Brown on 23-vuotias, mutta ei hänkään mikään ”rookie” ole. Brownilla on takanaan jo yksi kausi ammattilaisena Slovakiassa.
– Ei kokemukseen tukeutuminen mikään tietoinen valinta ole. Enemmänkin se on sattuman kauppaa. Uskon kuitenkin, että nuo kolmikymppisetkin sopivat meidän pelitapaamme. Nyt mennään vauhdilla, ja kaikkien pitää pystyä juoksemaan, toteaa KTP-Basketin päävalmentaja Roope Mäkelä seuran sivuilla.
KTP haki viimeiseksi lenkiksi ulkomaalaisketjuunsa ”isoa miestä korin alle”. Ei King mikään torni ole, mutta karvan verran alle kaksimietrisenäkin hän pääsee kovaa ja korkealle.
– Meillä oli yksi 210-senttinen nuori mies tähtäimessä, mutta jahti hänestä meni huutokaupaksi, ja jouduimme perääntymään, selvittää Mäkelä.
– Jututimme Kingin entistä valmentajaa sekä Islannissa pelanneita – muun muassa meille tulevaa Flenard Whitfieldiä – ja olemme vakuuttuneita, että Urald on hyvä mies. Hänen pelinsä perustuu vauhtiin ja liikkeeseen, ja King päättää hyökkäyksiäkin, Mäkelä kertoo.
Mäkelä panee nyt tietokoneensa kiinni ja siirtyy ”sorvin ääreen”.
– Netissä on amerikkalaisia tarjokkaita pilvin pimein, ja koneella kahlaaminen on loputon suo. Meillä on 12 sopimuspelaajaa ja viisi-kuusi junioria. Jokaisella pelipaikalle löytyy hyviä vaihtoehtoja. Nyt keskitymme työntekoon, Mäkelä toteaa.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NBA:n supertähti saattaa sittenkin pelata ensi kaudella
- Derrick Rose pääsee Michael Jordanin rinnalle
- Susijengi on nyt valittu EM-kisoihin
- NBA:ssa yhdysvaltalaisilla outo kuiva kausi
- Susijengi jyräsi Puolan – Lauri Markkanen sivuroolissa
- Susijengin MM-karsintalohko on valmis
- NBA:ssa tehtiin merkittävä sopimus
- Näin Susijengin vastustajat pelasivat
- NBA-legendalle patsas tähtipelaajiensa viereen
- Lauri Markkasella menee lujaa
- Susijengi on nyt valittu EM-kisoihin
- Näin Susijengin vastustajat pelasivat
- NBA:ssa tehtiin merkittävä sopimus
- Susijengin MM-karsintalohko on valmis
- Susijengi jyräsi Puolan – Lauri Markkanen sivuroolissa
- NBA:n supertähti saattaa sittenkin pelata ensi kaudella
- NBA:ssa yhdysvaltalaisilla outo kuiva kausi
- Derrick Rose pääsee Michael Jordanin rinnalle