Karhun loistavat otteet eurokentillä saivat jatkoa – kova israelilaisjoukkue kaatui vieraissa
Kauhajoen vierassaldo FIBA Europe Cupissa pysyi puhtaana, kun joukkue kaatoi tiistaina jatkolohkon kärkiottelussa israelilaisen Hapoel Haifan 59–66 (30–41). Kauhajoki jatkaa lohkon kärjessä puhtaalla pelillä.
FIBA Europe Cupin jatkolohko saavutti tiistaina puolivälin Kauhajoen osalta, kun joukkue matkasi Israeliin Hapoel Haifan vieraaksi. Edes myöhästynyt lento ja aamuyöllä pelipaikalle saapuminen ei musertanut suomalaisjoukkuetta, vaan vieraat saivat haluamansa terävän alun ottelulle.
– Tiedettiin, että vastustajalla oli kahden jatkoajan ottelu sunnuntaina kotimaansa sarjassa Maccabi Tel Avivia vastaan. Tarkoituksemme oli tänään pitää tempoa yllä. Puolustuspäässä halusimme pakottaa vastustajan hyppyheittoihin ja siinä onnistuimme tänään hyvin, kommentoi Kauhajoen päävalmentaja Janne Koskimies Koripalloliiton tiedotteessa.
Kauhajoen pisteykkönen oli Kuany Kuany, joka tilastoi 22 pistettä vain yhdellä ohiheitolla. Etelä-Sudanin maajoukkuemies osui kaaren takaa kuudesti. Daniel Dolenc ja Lee Skinner tilastoi kahdeksan pistettä mieheen.
– Hyökkäyspäässä edun luominen oli tänään fyysistä vastustajaa vastaan haastavaa, mutta saimme kovan heittopelin Kuanylta, joka kannatteli tänään meidät voittoon.
Voiton hakeminen Israelista ei suomalaisille seurajoukkueille ole vuosien saatossa ollut helppoa. Aiemmin tässä on onnistunut Kataja Basket vuonna 2016.
– Tämä oli mahtava voitto suomalaiselle korisjoukkueelle. Vierassaldomme on edelleen puhdas ja siitä pitää olla ylpeä, Koskimies summasi.
Kauhajoki jatkaa FIBA Europe Cupin jatkolohkoa 25. tammikuuta vierasottelulla slovakialaista Patrioti Levicea vastaan.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Alkaako tästä Chicago Bullsin nousu jälleen?
- Susijengille helpotusta Ranskan kokoonpanosta
- Awak Kuier teki viimein paluun
- Käänne varaustilauksessa – ennakoitu huippuvaraus haluaa vain Washington Wizardsiin
- FIBA 3×3: Suomen ensimmäinen koitos – näin kävi miehillä ja naisilla
- Susijengistä tuttu uuteen seuraan
- New Yorkissa hurja määrä pidätyksiä huuman keskellä
- James Harden pidätettiin
- New York on mestari – 52 vuotta kesti
- Suomalaisseura yrittää Mestareiden liigaan
- Käänne varaustilauksessa – ennakoitu huippuvaraus haluaa vain Washington Wizardsiin
- Karhu Basket hankki huipputakamiehen
- Susijengin luottomies jättää seuransa
- NBA-finaalien historian suurin sulaminen – OG Anunoby on jokaisen dollarin arvoinen
- Siirtohuhu: Milwaukee Bucks etsii supertähdelleen uutta kotia
- Susijengistä tuttu uuteen seuraan
- Suomalaisseura yrittää Mestareiden liigaan
- Liitto myönsi pääsarjalisenssit – Keski-Suomeen pääsarjajoukkue
- Susijengille helpotusta Ranskan kokoonpanosta
- FIBA 3×3: Suomen ensimmäinen koitos – näin kävi miehillä ja naisilla