Lauri Markkanen hehkutti Sasu Salinia

Suomi otti harjoitusmaaottelussa Espoossa tiistaina voiton Uudesta-Seelannista viime sekunnin korilla.
Sasu Salinin kolmonen upposi summerin soidessa. Se vei Suomen voittoon koriluvuin 73-70.
– Sasu ei antanut turhautumisen vaikuttaa. Viimeisten minuuttien ajan puhuttiin äijien kanssa, että seuraava menee kyllä, koska Sasu laittaa kyllä tärkeimmät sisään, hehkutti ottelua vaihtopenkin puoleiselta päätyrajalta seurannut Lauri Markkanen, joka ei olkapäävamman takia voinut pelata.
Salinin mukaan Susijengi ei ollut ihan parhaimmillaan, vaikka voitto tulikin.
– Jaksettiin koko ajan pelata joukkueena. Siirrettiin palloa hyviin paikkoihin, ja vaikkei ollut joukkueella ihan paras heittoilta, totta kai tällaisen matsin jälkeen on ihan hyvä lähteä seuraavaan peliin. Toivottavasti jatkossa menee heitot paremmin sisään ja peli on helpompaa, hän sanoi Koripalloliiton mukaan.
Suomen päävalmentaja Lassi Tuovi kiitteli Susijengin taistelumentaliteettia, vaikka pelillisessä esityksessä oli parantamisen varaa.
– Jos tämä olisi ollut 40 minuuttia ihan smooth sailing, eihän tässä silloin olisi mitään muuta järkeä kuin harjoitella viisi päivää ja mennä Valenciaan pelaamaan valmista korista. Tänään kierrätettiin paljon viisikoita ja selvää oli, että joka hetkessä ei voida onnistua. Toisaalta osoitettiin, että kun päästään pelaamaan meidän intensiteetillämme, päästään kuskin paikalle. Samoin levypallojen määrä kertoo, että olemme lähteneet tähän kesään taistelu- ja rakkikoiramentaliteetilla.
Tuovin mukaan nuorista pelaajista on apua.
– Meillä on mukana paljon juniorimaajoukkueissa ja Rising Starsissa mukana olleita korkean intensiteetin pelaajia, joiden mukanaolo mahdollistaa korkean intensiteetin ylläpitämisen.
Suomi kohtaa perjantaina Tampereella harjoituspelissä Latvian. Olympiakarsintoja Suomi pelaa ensi viikolla Valenciassa.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NBA:n supertähti saattaa sittenkin pelata ensi kaudella
- Derrick Rose pääsee Michael Jordanin rinnalle
- Susijengi on nyt valittu EM-kisoihin
- NBA:ssa yhdysvaltalaisilla outo kuiva kausi
- Susijengi jyräsi Puolan – Lauri Markkanen sivuroolissa
- Susijengin MM-karsintalohko on valmis
- NBA:ssa tehtiin merkittävä sopimus
- Näin Susijengin vastustajat pelasivat
- NBA-legendalle patsas tähtipelaajiensa viereen
- Lauri Markkasella menee lujaa
- Susijengi on nyt valittu EM-kisoihin
- Näin Susijengin vastustajat pelasivat
- NBA-legendalle patsas tähtipelaajiensa viereen
- NBA:ssa tehtiin merkittävä sopimus
- Susijengin MM-karsintalohko on valmis
- Susijengi jyräsi Puolan – Lauri Markkanen sivuroolissa
- NBA:ssa yhdysvaltalaisilla outo kuiva kausi
- Derrick Rose pääsee Michael Jordanin rinnalle
- NBA:n supertähti saattaa sittenkin pelata ensi kaudella