NBA-seura Memphis Grizzlies on vahvistanut ensi kauden valmennustiiminsä. Tuomas Iisalo toimii seuran apuvalmentajana.

Iisalo valmensi viime kaudella Ranskan pääsarjaseuraa Paris Basketballia. Hän luotsasi seuran EuroCupin mestaruuteen sekä Ranskan liigassa hopealle. Kauden päätteeksi Paris Basketball hyväksyttiin mukaan Euroliigaan.

Iisalo valitsi Euroliigan sijasta kuitenkin NBA:n. Iisalon pestaamisella Memphis haluaa saada lisää eurooppalaista näkökulmaa pelinsä kehittämiseksi.

Memphisin päävalmentajana jatkaa Taylor Jenkins, joka on toiminut tehtävässä vuodesta 2019. Hänen komennossaan Grizzlies on edennyt kolmesti peräkkäin pudotuspeleihin. Toissa kaudella seura eteni playoffeissa toiselle kierrokselle, mutta viime kaudella tappio tuli avauskierroksella Los Angeles Lakersille.

Iisalon lisäksi Jenkinsin apuvalmentajina toimivat Grizzliesissa ensi kaudella Joe Bolan, Anthony Carter, Noah LaRoche, Jason March, Patrick Mutombo, Erik Schmidt ja Patrick St. Andrews.

Iisalon sopimus on Suomen urheiluhistorian kannalta merkittävä. Se lienee kovin kansainvälinen saavutus suomalaiselta palloiluvalmentajalta.