Shawn Huff: ”Kentälle ei voi jättää jossiteltavaa”

Shawn Huff oli rauhallisilla mielin kovan Turkki-voiton jälkeen. Voitto maailman huippuihin lukeutuvasta Turkista toki lämmitti Huffin mieltä.
Suomi kävi jo harjoitusotteluissa lähellä jättiläisen kaatoa, kun se hävisi kahdella pisteellä Liettualle. Nyt täysosuma osui tärkeimpään paikkaan.
– Meidän pitää pystyä voittamaan näitä pelejä. Olemme olleet usein lähellä. Olemme koko ajan uskoneet siihen mitä me teemme ja tästä tuli entistä enemmän itseluottamusta, Huff mietti pelin jälkeen rauhallisena.
Susijengin taisteluilme oli hurja ja se yllätti hieman Turkin tähdet. Huff totesikin, että pelaajat antoivat ottelussa kaikkensa.
– Kentälle ei voi jättää mitään jossiteltavaa. Aina on annettava kaikkensa.
Kisaurakka jatkuu heti torstaina, kun Suomea vastaan asettuu Ruotsi.
– Kaikkien täytyy nyt palautua Turkki-pelistä ja illalla katsomme vähän Ruotsia, Huff valotti joukkueen suunnitelmia.
Salttu Forsström
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- NBA:ssa aloitettiin idässä hurjalla väännöllä
- NBA:n mestarisuosikki aloitti tyrmäävästi
- Awak Kuierille tuli iso pettymys
- Nikola Jokicin kausi päätökseen – suursuosikki jatkoon
- Tässä ovat kauden parhaat pelaajat
- NBA:n mestari vaihtuu – tylysti tuli turpaan
- Nikola Jokic nousi esiin – ratkaisu siirtyi
- Boston selvisi kovassa paikassa
- Susijengillä loistava mahdollisuus MM-kisoihin
- NBA:n runkosarjayllättäjän kausi lässähti pahasti