Katajan testipelaaja monipuolinen: ”Hän pystyy puolustamaan useamman eri pelipaikan pelaajia”
Kuva: Getty Images
Joensuun Kataja testaa Travis Wallacen taidot muutaman viikon ajan. Wallace on Kataja Basketin valmennusjohdolle entuudestaan tuttu. Kun pelaaja lisäksi oli jo valmiiksi Euroopassa, päätti päävalmentaja Pekka Salminen antaa hänelle mahdollisuuden.
– Wallacen nimi oli jo aivan ensimmäisellä listallamme. Kyseessä on aktiivinen ja fyysinen urheilija, joka pelaa kovaa. Syliväli on 211. Hän pystyy puolustamaan useamman eri pelipaikan pelaajia mikä mahdollistaisi meille erilaisten puolustustapojen käyttämisen mm. palloscreeneissä. Hyvä levypallopelaaja, osaa myös torjua heittoja, Salminen luettelee pelurin vahvuuksia Katajan sivuilla.
– Erik Murphy tuntee hänet ja vahvisti nämä ominaisuudet. Yhdessä Tuomaksen (apuvalmentaja Oja) ja Teemun (Rannikko) kanssa olemme hankintoja pohtineet, niin Wallacea kuin vielä haussa olevaa neljättä ulkomaalaispelaajaakin.
– Katsotaan tämä kortti ihan rauhassa. Try-out on kuitenkin try-out eli jos hän ei ole riittävän hyvä, voimme tehdä seuraavan siirron. Annetaan tässä kohtaa kaverille mahdollisuus. Ominaisuuksiltaan hän on joka tapauksessa sellainen mitä vahvistuksiltamme haemme eli ”urheilullisuutta ja Teemu” on homman nimi, Salminen tiivistää.
Päävalmentaja pääsee luotsaamaan seurajoukkuettaan täysipainoisesti ensi viikosta alkaen miesten maajoukkueen MM-kisataipaleen päätyttyä torstaina.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mitä ihmettä? – NBA:n perushäviäjä pyyhkii Tuomas Iisalolla parkettia
- Miikka Muurinen loisti Serbiassa
- Korisliigassa kolmen kärki – Seagulls pahassa paikassa
- Jälleen hämmästyttävä voitto Lauri Markkaselle
- Lauri Markkanen loisti NBA:ssa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Se siitä ylivoimaista – NBA-mestari natisee
- Nikola Jokicilta raju joulunäytelmä
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- LeBron James joutuu jouluna töihin – näin kommentoi
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- Jälleen hämmästyttävä voitto Lauri Markkaselle
- Lauri Markkanen loisti NBA:ssa
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Miikka Muurinen loisti Serbiassa
- Se siitä ylivoimaista – NBA-mestari natisee
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja
- Nikola Jokicilta raju joulunäytelmä
- LeBron James joutuu jouluna töihin – näin kommentoi