Lahden liiganousu sisälsi hurjan flunssa-aallon ja vastustajan urheiluhenkeä – päävalmentaja avasi tuskien taivalta: ”Se oli pitkä ja haastava viikko”
Lahti Basketball raivasi tiensä kauden päätteksi koripallon 1A-divisioonasta Korisliigaan. Pudotuspelien alkuvaiheessa LaBa joutui siirtämään avausotteluaan Jyväskylä Basket Academya vastaan flunssa-aallon takia.
Lahtelaisten onneksi JBA suostui ottelusiirtoon, sillä tilanne oli sen verran poikkeuksellinen. Päävalmentaja Petri Velling kertoi ottelusiirron taustat Unibetin Triplatupla-podcastissa.
– Meillä oli viisi äijää 39 asteen kuumeessa. Kolme pelaajista oli avausviisikon pelaajia ja kaksi muuta olivat kuudes ja seitsemäs pelaaja.
– Yksi oli koko edeltävän viikonlopun kipeenä. Sitten maanantaiaamuna tuli kaksi lisää ja tiistaina vielä kaksi lisää. Edelleen pitää kiittää JBA:ta siitä, että heiltä löytyi urheiluhenkeä ja he suostuivat siirtoon. Se oli aika pitkä ja haastava viikko. Meillä oli torstain valmistavassa harjoituksessa viisi pelaajaa pelikunnossa. Perjantaille saatiin sitten flunssaiset ja sairaat pelaajat raavittua jotenkin mukaan, Velling kertoi Triplatuplan haastattelussa.
Vellingin mukaan suurin huoli oli se, että miten pelaajat jaksavat pelata, kun koko viikkona ei pystytty harjoittelemaan kunnolla. Yöuniaan Velling ei kuitenkaan menettänyt. Mikäli JBA ei olisi suostunut ottelusiirtoon, tilanne olisi voinut olla tukala.
– Sitten me olisimme pelanneet sen pelin, ei siinä.
LUE MYÖS:
- Zion Williamsonin ura on pettänyt odotukset – ei pysty peittelemään turhautumistaan
- Korisliiga käynnistyi – kaksi supervahvistusta vakuuttivat välittömästi
- Täysi sokki Salossa – Tapiolan Honka kaatoi mestarisuosikin uskomattomalla heitolla
- Korisliigan sarjataulukko 2026–27: Joukkueet ja pisteet
- Korisliigan televisiointi 2026-27: Ruutu ja ilmaiskanavat
- Korisliigan otteluohjelma 2026–27: Ottelut ja kierrokset
- Top 5: Korisliigan mielenkiintoisimmat ulkomaalaisvahvistukset
- Pyrinnöltä erikoinen ratkaisu – vahvistus vaihdettiin päivä ennen kauden alkua
- LeBron James mediatilaisuudessa: ”En jättänyt perhettäni hävitäkseni toisella kierroksella”
- SuomiKoris ennakoi Korisliiga-kautta: mestarisuosikit, putoajakandidaatit ja yksilöpalkinnot
- Kommentti: Lahti Basketball teki täysin väärän valinnan
- Korisliigan kausiennakko – Karhu Basket: Uusi valmentaja ja uudet kuviot
- Korisliigan kausiennakko – KTP-Basket: Sarjan tasapainoisin joukkue?
- SuomiKoris ennakoi Korisliiga-kautta: mestarisuosikit, putoajakandidaatit ja yksilöpalkinnot
- Korisliigan kausiennakko – Helsinki Seagulls: Sarjan vaarallisin kaksikko?
- Korisliigan kausiennakko – Salon Vilpas: Onko otteluruuhka liikaa?
- Top 5: Näitä Korisliigan kotimaisia pelaajia kannattaa seurata
- Stephen Curry solmi ison jatkosopimuksen – uran viimeiset vuodet länsirannikolla
- Salon Vilpas teki ison päätöksen: vahvistus lähetettiin kotiin ja korvaaja löydettiin
- Korisliiga käynnistyi – kaksi supervahvistusta vakuuttivat välittömästi