Pyrintö hankki puolustuksen jokerikortin – ”Resume ei vielä ole sieltä kovimmasta päästä”
Kuva: Getty Images
Tampereen Pyrintö on hankkinut takakentälleen amerikkalaisen Ahmad Thomasin.
UNC Ashevillessä yliopistouransa pelannut Thomas tehtaili viimeisellä kaudellaan 32 ottelussa 16,5 pistettä, 5,8 levypalloa ja 2,8 syöttöä 32 minuutissa, riistäen pallon vastustajalta lähes 2 kertaa ottelua kohden. Erinomainen puolustaja luo hyökkäyspäässä uskottavan heittouhan heitettyään parhaalla yliopistokaudellaan kolmoset säkkiin jopa 45% tarkkuudella. Toisesta yliopistokaudestaan lähtien Thomas kuului joukkueensa aloitusviisikkoon ja mies valittiin vuosina 2017 ja 2018 myös All-Big South First Team-tähdistöviisikkoon sekä koko konferenssin parhaaksi puolustuspelaajaksi.
191-senttinen takakentän pelaaja aloittaa Pyrinnössä toisen ammattilaiskautensa. Keväällä mies nähtiin Luxemburgin Total Leaguessa AB Conternin riveissä. Conternissa tilastoimissaan otteluissa Thomas kokosi itselleen 38 minuutissa 25 pistettä, 7,5 levypalloa ja 3,25 syöttöä. Puolustuspäässä Thomas haki 2,5 riistoa ottelua kohden. Luxemburgista paluun jälkeen, hän on pitänyt pelituntumaa yllä kotimaassaan.
Pyrinnön pääkäskyttäjä Sami Toiviainen on syystäkin innoissaan Thomasin puolustuspotentiaalista.
– Ahmadin resume ei vielä ole sieltä kovimmasta päästä. Hänen on tarkoitus tuoda meille puolustuspäähän se key factor, jolla saamme vastustajan takakentälle painetta ja aiheutettua kaaosta.
– Hyökkäyspäähän saamme varmasti monipuolisen osaajan, joka fyysisyytensä ansiosta antaa meille mahdollisuuden hyökätä entistä monipuolisemmin, Toiviainen jatkaa Pyrinnön sivuilla.
Thomasin sopimuksen myötä Pyrinnöllä on myös sopimukset Antero Lehdon, Justus Kilpisen, Lassi Kilpisen, Ville Haapojan, Panu Peltokankaan, Petri Heinosen ja B.J. Raymondin kanssa. 24-vuotiaan Thomasin sopimus sisältää kuukauden try-out jakson.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- LeBron James näytti vahvaa johtajuutta
- Seagulls eteni sittenkin välieriin
- Onko NBA:n uusi 65 ottelun sääntö virhe? Victor Wembanyama saattaa jäädä tyhjin käsin
- Miksi Luka Doncic lähtee Espanjaan hakemaan hoitoa?
- Nikola Jokic ja Denver hurjassa putkessa
- Cade Cunningham palasi parketille – riittääkö rahkeet mestaruuteen?
- Lauri Markkasen Utahia vastaan tehtiin 156 pistettä
- Seagulls jatkaa taistoa – trilleri luvassa
- Jännitystä Giannis Antetokounmpon ja Bucksin välillä – ensi kesänä joukkueen vaihto?
- Mikael Jantusen Fenerbahce pahassa tappioputkessa – Euroliigan kärkipaikka uhattuna
- Michigan on tämän vuoden March Madness voittaja – uskomaton tarina ykköstähdestä
- 25 ottelun pelikiellosta palannut Paul George – iso muutos
- Onko NBA:n uusi 65 ottelun sääntö virhe? Victor Wembanyama saattaa jäädä tyhjin käsin
- Miksi Luka Doncic lähtee Espanjaan hakemaan hoitoa?
- Jännitystä Giannis Antetokounmpon ja Bucksin välillä – ensi kesänä joukkueen vaihto?
- Los Angeles Lakersille lisää synkkiä uutisia
- NBA:n mestaruustaistoon dramaattinen käänne?
- Lauri Markkasen Utahia vastaan tehtiin 156 pistettä
- Korihait passitti Hongan kesälaitumille
- Seagulls eteni sittenkin välieriin