Korisliigassa surullinen sarjataulukko
Naisten Korisliigassa pelaa tällä kaudella kymmenen joukkuetta. Monien mielestä joukkuemäärä on liian iso.
Tällaiselle näkemykselle löytyy kyllä perusteita. Ovathan tasoerot kiistämättä valtavia.
Sarjataulukko on tasoerojen osalta surullista katsottavaa. Kärjessä oleva Torpan Pojat on voittanut 16 ottelustaan 15. Sarjan jumbona oleva Forssan Alku on voittanut 15 ottelustaan vain yhden.
Jo ennen kauden alkua povattiin, että mestaruudesta taistelisivat Torpan Pojat ja Peli-Karhut. Asetelma onkin ollut oletettu. Peli-Karhut on sarjassa toisena 13 voitollaan. Kouvottaret ja Tapiolan Honka ovat voittaneet 11 ottelua.
Tyvipäässä Vimpelin Vedolla on neljä voittoa ja BC Nokialla kolme voittoa. Vimpeli hävisi lauantaina Peli-Karhuille 71-89. Lukemat kertoivat osaltaan ottelun epätasaisuudesta.
Torpan Pojat voitti lauantaina Espoo Basket Teamin 88-61. Sekin ottelu kuvasti Korisliigan karuja tasoeroja, vaikka EBT sentään on sarjassa kuudentena.
Joukkuemäärää voisi vähentää. Naisten Korisliigan taloudellinen toimintaympäristö ei ole muuttumassa lähiaikoina niin radikaalisti, että nykyisellä joukkuemäärällä saataisiin kunnon määrä tasaisia pelejä.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Lauri Markkasen seura karseassa tappiokierteessä
- Boston Celtics vahvistaa asemaansa – Jayson Tatum lämpenee
- Victor Wembanyama nousee ykköseksi – tältä näyttää MVP-kisa
- NBA:n ykköspaikasta väännetään vielä
- Luka Doncic sai kalliin pelikiellon
- LeBron James teki jälleen historiaa
- Korisliigassa pamahtamassa jättiyllätys
- Olivier Nkamhoua menossa Barcelonaan
- Koripallon megalupaus Miikka Muurinen: paluu tositoimiin!
- Kehnoa suomalaismenoa NBA:ssa
- Koripallon megalupaus Miikka Muurinen: paluu tositoimiin!
- Olivier Nkamhoua menossa Barcelonaan
- Luka Doncic sai kalliin pelikiellon
- Korisliigassa pamahtamassa jättiyllätys
- Kehnoa suomalaismenoa NBA:ssa
- Nikola Jokic täräytti hurjat lukemat
- Järisyttävä alku Korisliigan pudotuspeleissä
- Mikael Jantusen joukkueelle niukka tappio – näin suomalainen esiintyi
- LeBron James teki jälleen historiaa
- Victor Wembanyama nousee ykköseksi – tältä näyttää MVP-kisa