Namika Lahden harjoituksissa menty kovaa

Namika Lahden päävalmentaja Ilkka Palviainen liittyi tällä viikolla vetämään joukkueen harjoituksia oltuaan sitä ennen tyttömaajoukkueen matkassa ulkomailla.
– Joukkueen voimin on nyt harjoiteltu kaksi viikkoa. Paljon on käyty läpi siirtymispelaamista, juostu kenttää ja myös heitetty paljon.
– Yksi tavoite on totuttautua harjoittelutempoon, kun takana on kuitenkin kesän pitkä omatoiminen treenijakso. Vaikka pelaajat ovat ajankohtaan nähden hyvässä kunnossa, niin joukkueharjoitusten tempo on kuitenkin oma maailmansa, Palviainen muistuttaa joukkueen sivuilla.
Kulunut viikko on ollut kova ”jalat tukkoon” -tyyppinen rääkki, joten viikonloppu on syytä käyttää hyvään palautumiseen ennen ensi viikkoa.
– Ensi viikolla päästään sitten harjoittelemaan amerikkalaispelaajien kanssa kovalla temmolla. Tavoite on, että kaikki jenkkipelaajat ovat Suomessa tulevan viikon alussa maanantaina tai tiistaina, Palviainen sanoo.
Lähipäivinä on siis odotettavissa uutisia kahdesta tulossa olevasta amerikkalaispelaajasta.
Suurhallissa järjestettävään harjoitusturnaukseen on aikaa kaksi viikkoa. Palviaisen mukaan aika käytetäänkin joukkueen nivomiseen yhteen.
– Kotimainen kaarti tuntee toisensa aika hyvin, mutta amerikkalaiset pitää saada hyvin mukaan kuvioihin, sillä he tulevat olemaan suuressa roolissa.
– Kahden viikon aikana ensimmäisenä käydään läpi joukkueen siirtymispelaaminen hyökkäyspäähän ja puolustuspäähän, jotta kentän juoksemisessa ei hävittäisi millekään joukkueelle.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Awak Kuierin joukkue putosi EuroCupista
- Naisten Korisliigan pudotuspelit käynnistyivät ilman yllätyksiä
- Cleveland esitti huiman loppuhetken kirin
- Ruotsin liigan pudotuspeleissä nähdään suomalaiskohtaaminen – ”Mielenkiintoinen match-up”
- Mestarien liigan lohkovaiheet päätökseen – puolivälierissä kolme suomalaista
- Korisliigan pudotuspeliparit selvät – Karhu nappasi runkosarjan voiton
- Lauri Markkanen koko NBA-yön pistekuningas 40 pisteen saldolla
- Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat torstaina – katso koko ohjelma
- Korisliigapelaajien tappelu toi sakkoja
- Kaksinkertainen NBA-legenda on kuollut
- Lauri Markkanen koko NBA-yön pistekuningas 40 pisteen saldolla
- Utahille taas kova päänahka – Lauri Markkanen sivussa tositoimista
- Kaksinkertainen NBA-legenda on kuollut
- Korisliigapelaajien tappelu toi sakkoja
- Lakersille elintärkeä voitto – pudotti Utahin pudotuspelipaikalta
- Suomi sai nuorten koripallon EM-kisat – ”Erittäin korkeatasoiset”
- Boston vei NBA:n kärkikamppailun
- Cleveland esitti huiman loppuhetken kirin
- Ruotsin liigan pudotuspeleissä nähdään suomalaiskohtaaminen – ”Mielenkiintoinen match-up”
- Memphis esitti huiman takaa-ajon – Dallas juhli summerikorilla