Pyrintö-luotsi: ”Teemu Rannikko – koriksen Raimo Helminen”

Tampereen Pyrintö on aloittanut kautensa kahdella voitolla. Perjantaina tamperelaisilla on edessään kova haaste, kun vastaan asettuu Kataja.
Pyrinnön apuvalmentaja Lasse Rantala tiedostaa, että edessä on kova peli, mutta Pyrinnöllä on keinot vastustajan pysäyttämiseksi.
– Kataja on huippujoukkue jonka moottorina toimii Teemu Rannikko – koriksen Raimo Helminen. Teemu on uskomattoman älykäs pelaaja ja hänen syöttötaitoa kannattaa tulla ihastelemaan. Joensuulaiset pelaavat Toijalan Jukan oppien mukaisesti erittäin kontrolloidusti. Hyökkäyksessä juostaan paljon palloskreenejä ja puolustuksessa yritetään ottaa vastustajan vahvuudet pois, Rantala valottaa Pyrinnön sivuilla.
Katajaan Pyrinnöstä siirtynyt Jesse Niemi odottaa innolla entisen seuransa kohtaamista ja hamuaa takaisin voittojen tielle keskiviikkoisen Honka-tappion jälkeen.
– Keskiviikon Honka-pelin jälkeen me lähdemme Tampereella hakemaan kadoksissa ollutta intensiteettiä ja parantamaan joukkuetekemistä molemmissa päissä kenttää. Henkilökohtaisesti tietenkin vähän normaalia runkosarjapeliä merkittävämpi ottelu tulossa, kun pääsee taas Pyynikille kirmaamaan. Kova peli varmasti tulossa, Niemi ennakoi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä