Lahti yllätti Pyrinnön – Kouvoille avausvoitto
Kuva: Juha Tamminen
Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Kouvot otti vihdoin avausvoittonsa ja Namika Lahti yllätti Pyrinnön. Honka haki pisteet Lappeenrannasta.
Honka voitti vieraskentällä Lappeenrannan Namikan 84-76 (42-43). Lappeenrantalaisia kannattelivat Greg Logins, Todd Brown ja Clifton Jones. Logins upotti 29 pistettä, Brown pussitti 25 ja Jones hallitsi korinalusta ottamalla 14 levypalloa. Hongalla vastuu jakautui tasaisemmin. Tuomas Iisalo oli Hongan paras pistemies 18 pisteellä, Jaraun Burrows (17), Villematti Kopio (17) ja Ronnie Clark (15) ja olivat myös vedossa.
Lahti otti äärimmäisen makean voiton kaataessaan Pyrinnön 70-66 (29-33)-voittoon. Robert Arnoldilla oli heittokäsi kuumimpana lahtelaisista hänen tehdessä 21 pistettä. Dan Oppland ylsi 13 pisteeseen ja Storm Warren 10. Tamperelaisilta parhaiten onnistuivat konkari Damon Williams 22 pisteellä ja 13 levypallolla. Kelvin Lewis sukitti 18 pistettä ja Antero Lehto 12.
Kouvot nappasi vihdoin avausvoittonsa, kun se kaatoi vieraskentällä Korikobrat 79-72 (39-33). Justin Hawkins oli vahva debyytissään ja upotti kouvolalaisille peräti 34 pistettä ja Cliff Colimon vastasi myös ensimmäisessä ottelussaan 20 pisteellä. Delvon Johnson pussitti 10 pistettä ja otti 14 levypalloa. Hawkins kunnostautui myös korin alla ottamalla 11 levaria ja merkkauttamalla tupla-tuplat heti ensimmäisessä ottelussaan Kouvoille.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Susijengin EM-pelaaja siirtyy Korisliigaan
- Lauri Markkasesta ei apua – Utah onkin tappioputkesta
- Tekikö Susijengi vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken?
- Lauri Markkanen loistaa – Utahilla synkkenee
- NBA-tähti sairastui todella vakavasti
- Susijengin pelaaja kärähti EM-kisoissa?
- Lauri Markkasella menee lujaa – Utah ei pelleile
- Susijengi-pelaajan seura rämpii Euroliigassa
- Lauri Markkanen rikkoi viisikymppisen – tekoa ällistellään
- Awak Kuier jatkaa vahvassa iskussa
- Susijengin pelaaja kärähti EM-kisoissa?
- Lauri Markkasella menee lujaa – Utah ei pelleile
- NBA-tähti sairastui todella vakavasti
- Tekikö Susijengi vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken?
- Susijengi-pelaajan seura rämpii Euroliigassa
- Lauri Markkanen loistaa – Utahilla synkkenee
- Lauri Markkasesta ei apua – Utah onkin tappioputkesta
- Susijengin EM-pelaaja siirtyy Korisliigaan