KTP:n taistelu Italiassa ei riittänyt
Kuva: Juha Tamminen
KTP ei pystynyt yllättämään Reggio Emiliaa sen kotikentällään hyvästä taistelusta huolimatta. KTP:n jatkotoiveet ovat kuitenkin vielä hengissä 75-86 (41-40)-tappiosta huolimatta.
Kotijoukkue aloitti vahvemmin, mutta KTP pääsi nopeasti peliin kiinni ja Sharaud Curryn 13 pisteen johdolla kotkalaiset johtivat 23-22. Toiselle neljänneksellä Jukka Matinen otti pääosan ja upotti nopeassa tahdissa neljä kolmosta sisään. Taukoa lähdettiin viettämään vierailijoiden pisteen johdossa.
Kolmas jakso oli niin ikään tasainen ja kotijoukkue vei sen nimiinsä kahdella pisteellä. Päätösneljännekselle lähdettiin siis jännittävistä hetkistä. Ottelun ratkaisu nähtiin jakson puolivälissä, kun Reggio Emilia repäisi pienen karkumatkan eikä KTP päässyt takaisin peliin mukaan ja näin italialaiset voittivat ottelun ja pääsivät juhlimaan jatkopaikkaa.
KTP:n paras pistemies oli 21 pistettä tehnyt Curry. Matisen heittokäsi kävi 17 pisteen edestä. Ryan Ayers pussitti 16 pistettä.
KTP voi vielä edetä jatkoon jos se voittaa lohkon päätösottelussa Okapi Aalstarin enemmän kuin kolmella pisteellä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkasen seura karseassa tappiokierteessä
- Boston Celtics vahvistaa asemaansa – Jayson Tatum lämpenee
- Victor Wembanyama nousee ykköseksi – tältä näyttää MVP-kisa
- NBA:n ykköspaikasta väännetään vielä
- Luka Doncic sai kalliin pelikiellon
- LeBron James teki jälleen historiaa
- Korisliigassa pamahtamassa jättiyllätys
- Olivier Nkamhoua menossa Barcelonaan
- Koripallon megalupaus Miikka Muurinen: paluu tositoimiin!
- Kehnoa suomalaismenoa NBA:ssa
- Koripallon megalupaus Miikka Muurinen: paluu tositoimiin!
- Olivier Nkamhoua menossa Barcelonaan
- Luka Doncic sai kalliin pelikiellon
- Korisliigassa pamahtamassa jättiyllätys
- Kehnoa suomalaismenoa NBA:ssa
- Nikola Jokic täräytti hurjat lukemat
- Järisyttävä alku Korisliigan pudotuspeleissä
- Mikael Jantusen joukkueelle niukka tappio – näin suomalainen esiintyi
- LeBron James teki jälleen historiaa
- Victor Wembanyama nousee ykköseksi – tältä näyttää MVP-kisa