KTP:lle hiomaton timantti: ”Kesän edetessä alkoivat koritelineet olla kovilla”

KTP-Basket kiinnitti maanantaina riveihinsä 204-senttiä potentiaalia, kun 20-vuotias Mikael Aalto allekirjoitti kaksivuotisen pelaajasopimuksen. Virallisia tilastoja nuorukaisen historiasta on turha etsiä, mutta KTP saa käsiinsä mielenkiintoisen aihion.
Lahjakkaan nuorukaisen historia on erikoinen, sillä uralta ei löydy ainuttakaan virallista tilastoa. Sipoon HukkaBasketin kasvatti on pelannut alueellisia juniorisarjoja sekä aikuisten kuntosarjaa kotikaupungissaan, kunnes tie vei viime kaudeksi Keravan Kori-80:n II-divisioonajoukkueeseen.
– Kesän edetessä alkoivat koritelineet olla kovilla Mikaelin donkeista ja tunne väärästä sarjatasosta alkoi vahvistua. Mielenkiintoista, ettei hänen kaltaiselleen lahjakkuudelle ole syntynyt vielä minkäänlaisia tilastoja, kertoo Keravan joukkueenjohtaja Arto Arajuuri KTP:n sivuilla.
Epävirallisten tilastojen mukaan Aalto tehtaili menneellä kaudella lukemat 13,4/8,0. Monen selvän ottelun varhaiset penkkikomennukset pitivät keskiarvot maltillisina, mutta tiukoista otteluista löytyy myös 20/20 -noteerauksia.
Eräässä marraskuun ottelussa katsomossa sattui istumaan myös Katajan päävalmentaja Pekka Salminen, ja jo seuraavalla viikolla Mikael löysi itsensä harjoittelemasta Teemu Rannikon ja kumppaneiden kanssa. Viidet harjoitukset Katajan kanssa vetänyt Aalto tekikin heti vaikutuksen Salmiseen.
– Kyllä he pyysivät minua jäämään saman tien Joensuuhun, Aalto kertoi joulukuussa Kori-80:n kotisivuilla.
Porvoossa opiskeleva Aalto on kuitenkin Kotkan poikii. Sukujuuria löytyy Kotkasta ainakin isän kautta ja huhut kertovat seinältä löytyvän myös Facebook -huutokaupasta ostettu KTP-paita. Jatkossa selässä lukee kuitenkin Sarcevicin sijaan oma sukunimi.
Aalto kävikin haistelemassa KTP:n ilmapiiriä pudotuspelien alla ja näytöt riittivät nyt sopimukseen asti.
KTP-Basketilla on Aallon lisäksi sopimukset Joonas Lehtorannan ja Vili Nymanin kanssa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Sasu Salin kansalta tulleista palautteista – ”Merkitsee paljon”
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Tässä Susijengin puolivälierän alkamisaika
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä