KTP-luotsi tuoreesta vahvistuksesta: ”Osoitti ratkaisuvalmiutensa”
Kuva: Juha Tamminen
KTP-Basketin päävalmentaja Anton Mirolybov piti joukkueensa tuoreen vahvistuksen Parrish Brownin debyyttiä vähintään kelvollisena, kun kotkalaiset kokivat tappion Kouvoille perjantaina 86-67.
– Hän osoitti ratkaisuvalmiutensa aivan eri tavalla kuin Lamb Autrey. Katsotaan mitä siitä tulee, kun Brown pääsee joukkueen kanssa harjoittelemaan, Mirolybov sanoi seuran sivuilla.
KTP-Basket reagoi heikkoon alkukauteen hankkimalla amerikkalaistakamies Brownin riveihinsä. Kokeneelta, 31-vuotiaalta Brownilta odotettiin apuja ennen kaikkea pelintekoon. Jenkkipeluri saapui Suomeen torstaina.
Brown sai ensimmäisessä ottelussaan 23 minuuttia peliaikaa. Hän tuli sisään ensi jakson viidennellä minuutilla. Pitkään taukoon mennessä hän opiskeli pelikavereitaan ja nakkasi neljä pistettä.
Toisen puoliajan alkaessa tuore painoväri Brownin uuden pelipaidan selässä oli jo kuivunut, ja mies teki rohkeita ratkaisuja. Kakkoset (8 yritystä/5 onnistunutta) ja kolmosetkin (5/3) putosivat vähintään tyydyttävästi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Miikka Muurinen loisti Serbiassa
- Korisliigassa kolmen kärki – Seagulls pahassa paikassa
- Jälleen hämmästyttävä voitto Lauri Markkaselle
- Lauri Markkanen loisti NBA:ssa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Se siitä ylivoimaista – NBA-mestari natisee
- Nikola Jokicilta raju joulunäytelmä
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- LeBron James joutuu jouluna töihin – näin kommentoi
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- Lauri Markkanen loisti NBA:ssa
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Tyly uutinen Susijengistä – lääkärin moka aiheutti dopingkäryn?
- Se siitä ylivoimaista – NBA-mestari natisee
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Jälleen hämmästyttävä voitto Lauri Markkaselle
- Hämmentävä NBA-ottelu – 300 pistettä ylitettiin
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja
- Nikola Jokicilta raju joulunäytelmä