Suomalaislupaus vaihtaa yliopistoa
Porvoon Tarmossa Divari A:ta hurjilla tilastoilla pelannut 18-vuotias Michael Besselink on vaihtanut ensi kauden yliopistokseen Binghamtonin. Aiemmin suullisesti Maristin yliopistoon sitoutunut Besselink veisteli Tarmolle päättyneellä kaudella keskimäärin 16,3 pistettä, 5,2 levypalloa ja 2,7 syöttöä.
Ennen Tarmoon siirtymistään Wartti Basketin kasvatti kolusi nuorten SM-sarjoja kasvattajaseuransa lisäksi MaSussa ja Helsinki Rocksissa. Uusi opinahjo Binghamton pelaa NCAA:n ykkösdivisioonassa America East -konferenssia, josta ”Bearcats” on edennyt NCAA:n lopputurnaukseen kertaalleen vuonna 2009.
– Vähän yli kuukausi sitten Maristin koko valmennus sai potkut. Valitsin alun perin Maristin juuri sen takia, kun tykkäsin valmentajista. Kun he lähtivät, niin tuntui siltä, että on aika etsiä toista paikkaa, Besselink kertoo Koripalloliiton tiedotteessa.
– Aika monta koulua alkoi soittelemaan. Binghamton otti nopeasti yhteyttä, osoitti paljon kiinnostusta ja heidän valmentajista tuli heti hyvä olo. Binghamton on nouseva koulu, paljon potentiaalia ja näytti siltä, että siellä on mahdollisuudet saada heti peliaikaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NBA:n supertähti todella harvinaiseen lukemaan
- Korisliigassa pamahti jättiyllätys
- Lauri Markkanen on taas sivussa – onko syytä huoleen?
- Miikka Muurinen
- Lauri Markkanen
- Suomen tytöt tipahtivat rankingissa
- Tuomas Iisalo voittaa ilman tähtipelaajaansa
- Valta on vaihtunut Korisliigassa
- New Yorkille NBA-pokaali 52 vuoden tauon jälkeen
- Tuomas Iisalon joukoilta tyrmäys kriisiseuralle
- Tuomas Iisalon joukoilta tyrmäys kriisiseuralle
- Valtava yllätys nähtiin NBA:ssa
- Lauri Markkanen loisti voitto-ottelussa
- Valta on vaihtunut Korisliigassa
- Tuomas Iisalo voittaa ilman tähtipelaajaansa
- Lauri Markkanen ja Giannis huhuissa – yksi ongelma
- Stephen Curry hurjassa iskussa – sekään ei riittänyt
- Lauri Markkanen on taas sivussa – onko syytä huoleen?
- Korisliigassa pamahti jättiyllätys
- New Yorkille NBA-pokaali 52 vuoden tauon jälkeen