Susijengin entinen tähtisentteri avasi yllättävää ratkaisuaan lähteä Israelista: ”Se oli aika hirveää kuraa”
Kuva: Juha Tamminen
Maajoukkueessa viime vuonna lopettanut 31-vuotias sentteri Gerald Lee Jr. avasi Unibetin Triplatupla-podcastissa päätöstään lähteä Israelista kesken kauden.
”Junnu” Lee aloitti kauden Israelin pääsarjassa pelaavassa Ironi Nes Zionassa, mutta tammikuussa saatiin hieman yllättäen lukea, etteivät pelit jatkukaan enää Israelissa.
– Siinä oli aika monta tekijää.
– Ensinnäkin me emme nähneet valmentajan kanssa ihan samaan suuntaan ja se oli ehkä suurin syy. Sen lisäksi meidän takakentällä oli ykkös-, kakkos- ja kolmospaikalla kolme jenkkiä, jotka tykkäsivät aika paljon plärätä palloa eivätkä tykänneet hirveästi syötellä. Aika moni tuttu sanoi meidän pelejä nähneenä, että se oli aika hirveää kuraa, Lee Jr. paljasti Triplatuplan vieraana.
Lee Jr. kertoi myös, että osittain sopimuksen purkaminen liittyi kehon antamiin signaaleihin.
– Kroppaan alkoi sattua kesken kautta sen verran, että oli parempi laittaa pillit pussiin ja palata Suomeen.
Kaikkinensa aika Nes Zionassa oli haastavaa.
– Hassuahan tässä on se, että viime kaudella pelasin siellä samassa sarjassa eri joukkueessa. Silloin oli niin kiva pelata ja mennä joka päivä treeneihin. Silloin sai palloja oikeisiin paikkoihin ja itseluottamus kasvoi. Sitten tässä toisessa joukkueessa takamiehet pläräilivät pallon kanssa eivätkä syötelleet, niin siinä alkaa itseluottamus mennä ja kun valmentaja on eri mieltä asioista, niin eihän se kivaa ole. Eikä siellä sitten ole mukava olla.
Tällä hetkellä Lee Jr. on Suomessa, mutta pelikuviot ovat vielä täysin auki.
– Katsellaan, Lee Jr. tyytyi toteamaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja
- Lauri Markkanen palasi – vastus oli myrkkyä
- Tyly uutinen Susijengistä – lääkärin moka aiheutti dopingkäryn?
- Tampere tienasi hurjasti koripallon avulla
- Hämmentävä NBA-ottelu – 300 pistettä ylitettiin
- Suomalainen sankarivalmentaja sai lähteä Bayern Münchenistä
- Huolestuttavaa – Lauri Markkanen yhä sivussa
- Liettuan NBA-tähdestä tylympi uutinen
- NBA:n supertähti todella harvinaiseen lukemaan
- Korisliigassa pamahti jättiyllätys
- Korisliigassa pamahti jättiyllätys
- Valta on vaihtunut Korisliigassa
- Tuomas Iisalo voittaa ilman tähtipelaajaansa
- Liettuan NBA-tähdestä tylympi uutinen
- Lauri Markkanen on taas sivussa – onko syytä huoleen?
- Tyly uutinen Susijengistä – lääkärin moka aiheutti dopingkäryn?
- New Yorkille NBA-pokaali 52 vuoden tauon jälkeen
- Huolestuttavaa – Lauri Markkanen yhä sivussa
- NBA:n supertähti todella harvinaiseen lukemaan
- Suomen tytöt tipahtivat rankingissa