Pyrinnön naisten joukkueen päävalmentajalle loppuvuoden kilpailukielto
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tampereen Pyrinnön naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajalle Juri Heinämäelle 3.1.2021 ulottuvan kilpailukiellon. Koripalloliitto tiedottaa asiasta verkkosivuillaan.
Heinämäki erotettiin 9.12. pelatusta naisten Korisliigan ottelusta EBT-Tampereen Pyrintö. Hänelle tuomittiin kaksi teknistä virhettä epäurheilijamaisen käytöksen takia.
Erotuomarin raporttien ja videotallenteen perusteella kurinpitopäällikkö katsoo, että Heinämäki on loukannut erotuomarin henkistä koskemattomuutta käyttäytymällä aggressiivisesti ja huutamalla aivan erotuomarin naaman edessä. Tilanteessa Heinämäki on myös käyttänyt loukkaavaa ja halveksivaa kieltä haukkumalla erotuomaria henkilökohtaisesti alatyylisellä ja koripallokentälle täysin sopimattomalla ilmaisulla. Rikkomusta on pidettävä tähän asti todetun osalta vakavana.
Kurinpitosääntöjen 4 §:n 1 momentin 4-kohdan mukaan voidaan rangaista henkilöä, joka liiton, alueen tai seurojen järjestämässä toiminnassa käyttää loukkaavaa tai halveksivaa kieltä tai eleitä, jotka saattavat loukata muita toimintaan osallistuvia henkilöitä tai yleisöä. 5-kohdan mukaan voidaan rangaista henkilöä, joka liiton, alueen tai seurojen toiminnassa tahallaan uhkaa tai loukkaa muiden toimintaan osallistuvien henkilöiden fyysistä tai henkistä koskemattomuutta.
Edellä olevan perusteella kurinpitopäällikkö määrää Juri Heinämäelle kilpailukiellon, joka kestää 3.1.2021 asti.
Kilpailukieltoon määrätty henkilö ei saa osallistua joukkueen jäsenenä mihinkään kilpailutoimintaan. Kilpailukiellossa oleva henkilö ei saa olla missään tekemisissä joukkueen kanssa ottelun yhteydessä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jälleen hämmästyttävä voitto Lauri Markkaselle
- Lauri Markkanen loisti NBA:ssa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Se siitä ylivoimaista – NBA-mestari natisee
- Nikola Jokicilta raju joulunäytelmä
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- LeBron James joutuu jouluna töihin – näin kommentoi
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja
- Lauri Markkanen palasi – vastus oli myrkkyä
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Lauri Markkanen loisti NBA:ssa
- Tyly uutinen Susijengistä – lääkärin moka aiheutti dopingkäryn?
- Se siitä ylivoimaista – NBA-mestari natisee
- Hämmentävä NBA-ottelu – 300 pistettä ylitettiin
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja
- Nikola Jokicilta raju joulunäytelmä
- LeBron James joutuu jouluna töihin – näin kommentoi