Korihait hankki nuoren lupauksen BC Nokiasta
Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on vahvistanut kokoonpanoaan 17-vuotiaalla Topias Meadilla. BC Nokian kasvatti Mead debytoi Korihaissa keskiviikkona Kobria vastaan.
198-senttinen laituri Mead edustaa samaa ‘03-ikäluokkaa, kuin Korihaiden omat kasvatit Aamos Nikula ja Tommi Lehtonen. Nikula ja Mead pelasivat viime kaudella yhdessä Nokialla 17-vuotiaiden SM-sarjaa.
Tällä kaudella Mead on pelannut valtakunnallista 19-vuotiaiden I-divisioonaa 27 pisteen keskiarvolla. Aikuisten tasolla Mead esiintyi I-divisioona B:ssä Raholan Pyrkivän joukkueessa viiden ottelun ajan tehden vartin peliajalla keskimäärin 3,4 pistettä. Korisliigasta kokemusta löytyy kahden ottelun ajalta.
Nuorten maajoukkuepelejä Mead on pelannut yhteensä 18 ottelun verran MU16-maajoukkueessa. Pohjoismaiden mestaruuskilpailussa kesällä 2019 Mead pelasi maaotteluita yhdessä Nikulan ja Lehtosen kanssa. Pisteitä Mead on onnistunut tekemään pelaamissaan maaotteluissa 45.
– Topias on nuori lupaava koripalloilijan alku ja hän harjoittelee meidän joukkueessa loppukauden. Toivottavasti saa näytön paikan meillä, kertoo Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula Korihaiden sivuilla.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Seagulls ei anna periksi, Kataja jatkaa voittoputkeaan
- Lauri Markkasen seura karseassa tappiokierteessä
- Boston Celtics vahvistaa asemaansa – Jayson Tatum lämpenee
- Victor Wembanyama nousee ykköseksi – tältä näyttää MVP-kisa
- NBA:n ykköspaikasta väännetään vielä
- Luka Doncic sai kalliin pelikiellon
- LeBron James teki jälleen historiaa
- Korisliigassa pamahtamassa jättiyllätys
- Olivier Nkamhoua menossa Barcelonaan
- Koripallon megalupaus Miikka Muurinen: paluu tositoimiin!
- Koripallon megalupaus Miikka Muurinen: paluu tositoimiin!
- Olivier Nkamhoua menossa Barcelonaan
- Luka Doncic sai kalliin pelikiellon
- Korisliigassa pamahtamassa jättiyllätys
- Kehnoa suomalaismenoa NBA:ssa
- Nikola Jokic täräytti hurjat lukemat
- Järisyttävä alku Korisliigan pudotuspeleissä
- Mikael Jantusen joukkueelle niukka tappio – näin suomalainen esiintyi
- LeBron James teki jälleen historiaa
- Victor Wembanyama nousee ykköseksi – tältä näyttää MVP-kisa