Vilpas vahvistui uudella pelaajalla – ”Tuo erilaisen vaihtoehdon takakentälle”
Koripallon hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt 1+1 mallia olevan sopimuksen 185-senttisen takamiehen Trey Niemen kanssa. Helsinkiläisen Sykin kasvatti Niemi on pelannut viimeiset kolme kautta ja 81 liigaottelua Kaarinan Ura Basketin paidassa.
Takamiehen tontilla viihtyvä 23-vuotias Niemi pelasi kolmen kauden ajan I divisioonaa ennen siirtymistään Ura Basketin liigamiehistöön kaudella 2018-2019 ja kauden päätteeksi liukas nuori mies valittiin Korisliigan vuoden tulokkaaksi.
Niemen ura jatkui Kaarinassa vielä kahden kauden ajan, mutta talousvaikeudet estivät seuran liigalisenssin haun tälle kaudelle ja edessä oli uuden seuran etsintä. Viime kaudella Niemi pelasi Ura Basketissa 19 ottelua, joissa syntyi reilussa 22 minuutissa 8.8 pistettä, 2.2 levypalloa ja mukavat 4.3 syöttöä ottelua kohti.
– Trey on nuori mies, jolla on jo kuitenkin melko paljon kokemusta liigaympyröistä. Hän tuo meille erilaisen vaihtoehdon takakentälle ja lisää entisestään meidän pelaamisen monipuolisuutta. Trey pystyy hyökkäyksessä pelaamaan molempia takamiehen paikkoja ja hän on ratkaisuvalmis pelaaja, jolla on nyt erinomainen paikka ottaa seuraava steppi urallaan hallitsevan Suomen mestarin riveissä, arvioi päävalmentaja Sami Toiviainen seuran sivuilla.
Vilppaan sopimustilanne: Mikko Koivisto, Juho Nenonen, Riku Laine, Perttu Blomgren, Niilo Kärkkäinen, Tuukka Juntunen, Onni Mäkynen, Trey Niemi, Brian Fobbs, Marcus LoVett, Jeremiah Wood.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- LeBron James joutuu jouluna töihin – näin kommentoi
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja
- Lauri Markkanen palasi – vastus oli myrkkyä
- Tyly uutinen Susijengistä – lääkärin moka aiheutti dopingkäryn?
- Tampere tienasi hurjasti koripallon avulla
- Hämmentävä NBA-ottelu – 300 pistettä ylitettiin
- Suomalainen sankarivalmentaja sai lähteä Bayern Münchenistä
- Huolestuttavaa – Lauri Markkanen yhä sivussa
- Korisliigassa pamahti jättiyllätys
- Liettuan NBA-tähdestä tylympi uutinen
- Lauri Markkanen on taas sivussa – onko syytä huoleen?
- Tyly uutinen Susijengistä – lääkärin moka aiheutti dopingkäryn?
- Hämmentävä NBA-ottelu – 300 pistettä ylitettiin
- Huolestuttavaa – Lauri Markkanen yhä sivussa
- NBA:n supertähti todella harvinaiseen lukemaan
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja
- Suomalainen sankarivalmentaja sai lähteä Bayern Münchenistä
- Tampere tienasi hurjasti koripallon avulla