BC Nokialle Pirkanmaan herruus
BC Nokia kukisti Tampereen Pyrinnön Pirkanmaan paikalliskamppailussa sunnuntai-iltana.
BC Nokia nousi tasapisteisiin paikalliskilpailijansa Tampereen Pyrinnön kanssa voittamalla illan kohtaamisen. Ottelu päättyi isäntä Nokian hyväksi 92–80. Kummankaan kausi ei ole käynnistynyt ruusuisesti, sillä joukkueet ovat nyt miesten Korisliigan sarjataulukossa sijoilla kahdeksan ja yhdeksän.
Illan tarinaksi nousi pistenokittelu kahden takamiesikonin välillä, jotka itse asiassa ehtivät viettää urallaan monta vuotta saman seuran paidassa. Pelinjohtaja Antero Lehto vaihtoi syksyllä 2020 Nokian väreihin, kun taas heittävä takamies Osku Heinonen porskuttaa yhä Pyrinnön puolella.
Lehto vei illan kohtaamisessa potin siinä mielessä, että hän takasi joukkueelleen voiton. Veteraani latoi tauluun 19 pistettä ja jakoi viisi koriin johtavaa syöttöä. Kaukoheittojen osumatarkkuudeksi merkittiin 5/8.
Heinosellakin silti pelaajakohtaisten tilastojen valossa ilta oli erinomainen. Hän keräsi 22 pistettä ja teki sen muun muassa osumalla kaaren takaa neljä kertaa viidestä.
Joukkuetoveri Topias Palmi, jota voidaan nimittää yhtä hyvällä omallatunnolla myös seuraikoniksi, lisäsi joukkueen saldoihin 20 pistettä ja kahdeksan levypalloa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mitä ihmettä? – NBA:n perushäviäjä pyyhkii Tuomas Iisalolla parkettia
- Miikka Muurinen loisti Serbiassa
- Korisliigassa kolmen kärki – Seagulls pahassa paikassa
- Jälleen hämmästyttävä voitto Lauri Markkaselle
- Lauri Markkanen loisti NBA:ssa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Se siitä ylivoimaista – NBA-mestari natisee
- Nikola Jokicilta raju joulunäytelmä
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- LeBron James joutuu jouluna töihin – näin kommentoi
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- Jälleen hämmästyttävä voitto Lauri Markkaselle
- Lauri Markkanen loisti NBA:ssa
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Miikka Muurinen loisti Serbiassa
- Se siitä ylivoimaista – NBA-mestari natisee
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Nikola Jokicilta raju joulunäytelmä
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja
- Korisliigassa kolmen kärki – Seagulls pahassa paikassa