Kohun ympäröimä Seagulls kertoi sopimuksesta
Miesten Korisliigassa viime kaudella hopealle sijoittunut Helsingin Seagulls on vahvistanut rivejään Kalib Boonella.
Boone, 206-senttinen sentteri aloittaa ammattilaisuransa Helsingistä. Hän on pelannut viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa NCAA-tasolla.
– Kalib Boone on pelannut ansiokkaan yliopistouran ja olen iloinen, että hän jatkaa uraansa Helsingissä. Kalib on liikkuva ja todella ulottuva vitospaikan pelaaja, joka pystyy pelaamaan raudan yläpuolella. Hän on ollut yliopistossa varsin tehokas myös post-asemasta, Helsinki Seagullsin päävalmentaja Vesa Vertio kommentoi seuransa tiedotteessa.
Seagulls on viime päivinä ollut kohun kohteena saatuaan omistajakseen liettualaisen Basketball Holding Companyn. Kyseisen yhtiön taustahenkilöillä on ollut yhteyksiä Venäjälle.
Seagulls on tehnyt kymmenen vuoden aikana useamman miljoonan euron taloudelliset tappiot. Seuran rahoitus on uusien omistajien myötä kuitenkin vakaalla pohjalla.
Seagullsilla on ensi kaudeksi nyt 12 pelaajasopimusta. Seuran sopimuspelaajat ovat: Kalib Boone, Timo Heinonen, Lenni Hervola, Shawn Hopkins, Tuukka Härsilä, Elias Leskinen, Lassi Nikkarinen, Henri Mennander, Tevin Olison, René Rougeau, Erik Sajantila ja Ricky Waxlax.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkasen äänimäärä ei riitä
- NBA-seuralle karmaiseva takaisku – Nikola Jokic sivuun
- Mitä ihmettä? – NBA:n perushäviäjä pyyhkii Tuomas Iisalolla parkettia
- Miikka Muurinen loisti Serbiassa
- Korisliigassa kolmen kärki – Seagulls pahassa paikassa
- Jälleen hämmästyttävä voitto Lauri Markkaselle
- Lauri Markkanen loisti NBA:ssa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Se siitä ylivoimaista – NBA-mestari natisee
- Nikola Jokicilta raju joulunäytelmä
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- Jälleen hämmästyttävä voitto Lauri Markkaselle
- Lauri Markkanen loisti NBA:ssa
- Miikka Muurinen loisti Serbiassa
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Se siitä ylivoimaista – NBA-mestari natisee
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Nikola Jokicilta raju joulunäytelmä
- Korisliigassa kolmen kärki – Seagulls pahassa paikassa
- LeBron James joutuu jouluna töihin – näin kommentoi