Bisonsin voittoputkelle tyly loppu: ”Toivottavasti jätkät eivät tyydy olemaan vain yhden hitin ihme”

Bisons sai kouriintuntuvan opetuksen siitä, että joukkueurheilussa vanhoilla meriiteillä ei ole mitään merkitystä, vaan jokainen ottelu on oma itsenäinen kokonaisuutensa. Lokomotiv-voitto oli enää kaunis muisto, kun paperilla tasainen riikalaisjoukkue haki 25 pisteen voiton Vantaan energia areenalla pelatussa VTB-kotiottelussa.
Kaikki tietävät ilmiön, jossa onnistumiset ruokkivat itseluottamusta. Korkea itseluottamus taas saa aikaan uusia onnistumisia. Biisonien osalla tilanne oli päinvastainen. Kun peli ei käynnistynyt halutulla tavalla, itseluottamus katosi ja helponkin näköiset tilanteet tuottivat vaikeuksia. Pallo poltti käsissä eikä renkaasta tahtonut löytyä reikää hakemallakaan. Heittoprosentit jäivät todella alhaisiksi (kakkoset: 16/42, 37 %; kolmoset: 5/17, 29 %). Vapaaheitoissakin epäonnistuminen kieli turhautumisesta (16/27, 59 %). Tällä kerralla vaikeudet alkoivat heikosta levypallopelaamisesta. VEF voitti tilastokategorian lukemin 47-27.
– Levypallot ovat aina tärkeitä. Jos ei saa levypalloja, ei pääse nopeisiin hyökkäyksiin, vieraiden päävalmentaja Nikolajs Mazurs pohdiskeli Bisonsin sivuilla.
– Levyt kertovat koko ottelun kuvan, Tuukka Kotti murehti.
Greg Gibson ei liikoja selitellyt ottelun jälkeen.
-VEF oli parempi kaikilla osa-alueilla. Saimme, mitä ansaitsimme. Toivottavasti jätkät eivät tyydy olemaan vain yhden hitin ihme.
Vaikka Bisons kieltämättä pelasikin alle oman tasonsa, ei se yksin ratkaissut ottelua. VEF pelasi hyvin.
– Olimme todella keskittyneitä. Tämä oli meille todella tärkeä peli ajatellen pudotuspelejä. Liigan taso on todella korkea. Kuka tahansa voi voittaa kenet vain. Te voititte Lokomotivin ja nyt me teidät, Mazurs jutteli.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Korisliigassa tehtiin lisää sopimuksia
- Karmea uutinen NBA-finalistista
- Kevin Durant uuteen seuraan hurjassa kaupassa
- Olivier Nkamhoua hakee taas tuntumaa NBA-kuvioista
- Korihait ja Honka kertoivat sopimuksista
- NBA-tähti tulee tienaamaa miljoonan jokaisesta ottelustaan
- Mikael Jantunen lähti Pariisista – tässä uusi seura
- Mestarien liigassa suomalaishaaste – vastassa Juventus
- James Harden jatkaa hurjalla palkalla
- Helsingin Seagullsin toiminta jatkuu
- Korihait ja Honka kertoivat sopimuksista
- Mikael Jantunen lähti Pariisista – tässä uusi seura
- Kevin Durant uuteen seuraan hurjassa kaupassa
- Mestarien liigassa suomalaishaaste – vastassa Juventus
- Olivier Nkamhoua hakee taas tuntumaa NBA-kuvioista
- Karmea uutinen NBA-finalistista
- NBA-tähti tulee tienaamaa miljoonan jokaisesta ottelustaan
- Korisliigassa tehtiin lisää sopimuksia