Seagulls haluaa menestystä vahvistusten myötä – ”Kotiedulla pleijareihin”

Helsinki Seagulls on vahvistunut alkavalle kaudelle merkittävästi, kun joukkueen riveihin on liittynyt muiden muassa Antto Nikkarinen, Jason Conley, Marcel Moore sekä toiset jenkkivahvistukset James Sinclair ja Ryan Watkins.
Susijengin EM-leirityksessä mukana ollut 206-senttinen Carl Lindbom tiedostaa tilanteen, jonka vuoksi myös tavoitteet ovat korkealla.
– Meillä on hyvä ryhmä ja joukkueeseen on tullut hyviä vahvistuksia. Taustaryhmä on saanut kovan joukkueen jalkeille.
– Tavoite on päästä kotiedulla pleijareihin, jonka jälkeen asetamme mestaruuden tavoitteeksi.
Mestaruuteen ei kuitenkaan kävellä pelkillä nimillä, vaan kivenkovia haastajia löytyy.
– Biisonit on varmasti rosterin puolesta kovin, mutta Pyrintö on varmasti myös hyvä.
Lindbomin pari viime kesää on mennyt maajoukkueen harjoituksissa, mutta paikkaa arvokisoihin ei ole lohjennut. Tämän vuoksi 23-vuotiaan sentterin harjoittelu on jatkunut kovana.
– Olen keskittynyt varsinkin puolustuspelaamiseen, mutta kaikkia muitakin ominaisuuksia on tullut kehitettyä, Lindbom kertoo.
Jesse Happonen
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomen koriksen suurlupaus kertoo suunnitelmistaan
- New York ei luovuta – pakkovoitto selvin lukemin
- Iso mestarisuosikki NBA:n finaaleihin
- Indiana harppaamassa finaaleihin
- NBA:n suosikki todella lähellä finaalisarjaa
- NBA:n pudotuspelisarjassa erikoinen saldo
- NBA:ssa yllättävä murskavoitto
- Yllättäjä jo lähellä finaalipaikkaa NBA:ssa
- Oklahoma City jyrää – taas selvä voitto
- NBA:ssa aloitettiin idässä hurjalla väännöllä