Sarjajumbo KTP yllätti liigan kuumimman joukkueen – Debytantti vakuutti

Korisliigan hännille jumiutunut KTP-Basket otti kauden toisen voittonsa, kun se kaatoi liigan tämän hetken kuumimman joukkueen Helsinki Seagullsin. Voitto irtosi luvuin 75-66. Seagulls tuntuu sopivan vastustajana kotkalaisille, sillä KTP:n ensimmäinen voitto tuli juuri helsinkiläisistä. KTP:n paidassa debytoinut Darren Duncan osoittautui ainakin ensi näkemältä pelimieheksi tehtyään 17 pistettä ja annettuaan seitsemän syöttöä. Kotijoukkueen paras pistemies oli kuitenkin 22 pistettä pussittanut Samuel Haanpää. Voitosta huolimatta KTP:llä on matkaa seuraavaa sijaa pitävään BC Nokiaan neljä pistettä.
Tampereella Pyrintö oli Loimaan Bisonsia etevämpi ja otti voiton lukemin 66-58. Pyrinnön puoliaikajohto 39-21 riitti loppuun saakka, eikä Bisons saanut kurottua eroa umpeen vahvasta kolmannesta neljänneksestä huolimatta. Kotijoukkueen ehdoton ykköstähti oli Ricky Minard 21 pisteellään ja seitsemällä levypallolla. ’
Salossa käytiin tiukka kamppailu, kun Vilpas isännöi Lapuan Korikobria. Tällä kertaa pisteet vei Korikobrat napattuaan voiton luvuin 84-82. Vierailijoiden Lamont Jones oli todella kovalla pelihuumorilla ottelussa liikenteessä. Jones pussitti komeat 31 pistettä, jonka lisäksi hän antoi kolme syöttöä ja nappasi neljä levypalloa. Voitto oli Korikobrille kolmas peräkkäinen, jonka myötä se on juuri Vilppaan edessä sarjataulukossa sijalla seitsemän.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä