Suomalaiskolmikko aloitti pelinsä USA:n yliopistoissa
Kuva: Getty Images
Yhdysvaltojen yliopistokentillä nähtiin suomalaisten miespelaajien kauden aloituksia, kun viikonlopun aikana tulikasteensa kauteen 2020/21 saivat Tuukka Jaakkola, Andre Gustavson ja Jesper Grandlund.
Tuukka Jaakkola ja Cal Poly eivät jättäneet jossiteltavaa Bethesdaa vastaan, kun Cal Poly jylläsi ylivoimaiseen 46-100 (24-41) -voittoon. Kolmatta kauttaan pelaava Jaakkola nähtiin tuttuun tapaan aloitusviisikossa, jossa hän väänsi 11 pistettä, kaksi levypalloa, yhden syötön ja torjunnan.
Tulokaskauttaan NCAA:ssa pelaava Jesper Granlund oli välittömästi viisikossa, kun Longwood hävisi vahvan toisen puoliajan pelanneelle Wake Forestille 60-71 (34-34). Granlund pelasi muhkeat 32 minuuttia, joiden aikana hän keräsi neljä pistettä ja yhden levypallon.
Andre Gustavsonin edustama Richmond ehti saalistaa viikonloppuna kaksi voittoa kahdesta ottelusta. Ensimmäisessä Richmond voitti 64-82 (40-47) Morehead Staten, mutta Gustavson ei vielä pelannut ottelussa.
Toisessa ottelussa Richmond kohtasi lähivuosien kestomenestyjä Kentuckyn, joka taipui Spidersin käsittelyssä 76-64 (28-32). Gustavson pelasi vaihdosta 17 minuuttia saalistaen seitsemän pistettä, kolme levypalloa ja yhden syötön.
Ville Tahvanainen ja Bradley päätti viikonloppuna Xavier Invitational -turnauksen voittoon, kun Bradley selätti Oaklandin 60-74 (28-43). Tahvanainen pelasi 21 minuuttia tilastoiden itselleen kolme pistettä, kaksi levypalloa ja kolme syöttöä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen ei ollut pelikunnossa – tulos sen mukainen
- Nikola Jokic on pitkään sivussa
- NBA:ssa tuli revanssi – Wemby parempi supertähdistä
- Tuomas Iisalon tähden tehopuhde ei riittänyt
- Lauri Markkasen vuodelle mollivoittoinen päätös
- Lauri Markkasen äänimäärä ei riitä
- NBA-seuralle karmaiseva takaisku – Nikola Jokic sivuun
- Mitä ihmettä? – NBA:n perushäviäjä pyyhkii Tuomas Iisalolla parkettia
- Miikka Muurinen loisti Serbiassa
- Korisliigassa kolmen kärki – Seagulls pahassa paikassa
- Jälleen hämmästyttävä voitto Lauri Markkaselle
- Lauri Markkanen loisti NBA:ssa
- Miikka Muurinen loisti Serbiassa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Korisliigassa kolmen kärki – Seagulls pahassa paikassa
- NBA-seuralle karmaiseva takaisku – Nikola Jokic sivuun
- Mitä ihmettä? – NBA:n perushäviäjä pyyhkii Tuomas Iisalolla parkettia
- Lauri Markkasen äänimäärä ei riitä
- Lauri Markkasen vuodelle mollivoittoinen päätös
- Tuomas Iisalon tähden tehopuhde ei riittänyt